حیواناتی که ماموران جنگ سرد سیا هستند

به گزارش وبلاگ سایه، سازمان سیا ده ها پرونده مربوط به آزمایش های دوران جنگ سرد را از حالت محرمانه خارج نموده و به نظر می رسد این سازمان در ماموریت های خود تنها بر انسان ها متکی نبوده است.

حیواناتی که ماموران جنگ سرد سیا هستند

به گزارش وبلاگ سایه، این اسناد که از حالت محرمانه خارج شده اند، حاکی از آن هستند که سیا اقدام به تربیت و آموزش گربه ها، سگ ها، دلفین ها و حتی پرندگان- از کبوترها تا کلاغ ها- نموده تا در عملیات میدانی از آن ها استفاده کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، برای مثال، یکی از ماموران سیا کلاغی به نام دودا بوده که قرار بوده در عملیات جاسوسی به عنوان یک عامل ارشد از آن استفاده گردد اما این پرنده که یکی از شخصیت های اصلی برنامه سری سیا برای تربیت حیوانات به عنوان ماموران این سازمان بود، در میانه آزمون های جاسوسی که در اوایل سال 1974 میلادی از او گرفته شد، ناپدید شد.

بنا بر گزارش ها، این سازمان برای برنامه تربیت پرندگان خود از پرنده شناسان حرفه ای استفاده نموده تا معین نمایند که چه گونه هایی از پرندگان بخشی از سال را در منطقه شیخانی در ناحیه آبریز رود ولگا در جنوبی شرقی مسکو می گذرانند.

بنا بر این اسناد، سیا پرندگان مهاجر را حسگرهایی زنده می دانسته که بر اساس خوراکشان و با آزمایش گوشت آن ها، می توانستند مواد مورد آزمایش روس ها را معین نمایند.

در اوایل دهه 1970، سیا با روی آوردن به حیوانات درنده و کلاغ ها امیدوار بود که بتواند آن ها را برای ماموریت های استقرار مانند قرار دادن دستگاه شنیداری در لبه پنجره و ماموریت های عکاسی تربیت کند.

دودا مطمئن ترین گزینه ماموریت شوروی بود که در این اسناد از آن با عنوان ستاره این پروژه یاد شده است. او اما در یک ماموریت آموزشی توسط کلاغی دیگر برای جفتگیری جذب شده و پس از آن هرگز دیده نشده است.

این سازمان سپس صدها کبوتر را جمع آوری نموده و احتمال تربیت شدن آن ها برای مسیرهایی خاص را با نصب دوربین هایی به آن ها آنالیز نموده است. هدف نهایی آن ها کشتی سازی های لنینگراد (سن پترزبورگ فعلی) بود. بعضی از این پرندگان طی مراحل آموزش خود عکس های بی نظیری گرفتند. با این حال اکثر این کبوترها با تجهیزات گران قیمتی که به آن ها متصل شده بود، پرواز کردند و رفتند. در این اسناد ذکر نشده که عملیات لنینگراد در نهایت انجام شد یا خیر.

پرندگان اما تنها گونه هایی نبودند که در برنامه جاسوسی سری سیا مورد استفاده قرار گرفتند. طبق گزارش ها، این سازمان همچنین گربه ها را نیز به عنوان ابزار جاسوسی صوتی مورد مطالعه قرار داده و روی آن ها آزمایش نموده است. این گزارش ها همچنین حاکی از آن هستند که سگ هایی با مغز الکتریکی که کنترل آن ها از راه دور ساده تر باشد نیز ایده ای تخیلی نبوده اند.

بیشترین کوشش سیا اما روی تربیت دلفین های جنگی متمرکز بوده تا از توسعه ناوگان زیردریایی هسته ای aوروی جلوگیری نمایند.

بنا بر اسناد سیا، هیچ یک از این برنامه ها موفقیت آمیز نبود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "حیواناتی که ماموران جنگ سرد سیا هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حیواناتی که ماموران جنگ سرد سیا هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید