جهانگیری: توسعه 20سال آینده ایران باید با نفت و گاز صورت گیرد

به گزارش وبلاگ سایه، تهران (پانا) - جلسه شورای عالی انرژی پیش از ظهر امروز(دوشنبه) به ریاست معاون اول رئیس جمهوری برگزار شد.

جهانگیری: توسعه 20سال آینده ایران باید با نفت و گاز صورت گیرد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهوری، اسحاق جهانگیری در این جلسه با تاکید بر ضرورت توسعه بخش انرژی به ویژه نفت و گاز در کشور گفت: بدون تردید اصلی ترین منبع توسعه کشور در سال های آینده منابع نفت و گاز خواهد بود.

معاون اول رئیس جمهوری افزود: البته اتکاء بودجه دولت به درآمدهای نفتی باید کاهش پیدا کند اما توسعه 20 سال آینده کشور چه در بخش صنعتی و چه غیر صنعتی باید با استفاده از منابع نفت و گاز باشد.

وی ادامه داد: با این دورنمای20 ساله، توسعه صنعت نفت و گاز کشور باید به گونه ای باشد که بتواند سالانه 70 تا 100 میلیارد دلار به اقتصاد کشور کمک کند و این یعنی باید علاوه بر تامین نیازهای داخلی بتوانیم تولید مازاد را به کشورهای دیگر صادر کنیم.

جهانگیری با تاکید بر اینکه باید برای تحقق بهینه سازی مصرف انرژی، اصلاحات جدی و اساسی در بخش های مصرف کننده اصلی انرژی صورت گیرد، گفت: باید در بخش هایی نظیر تولید خودرو، لوازم برقی، ساختمان و حمل و نقل عمومی شاهد اصلاحات و تغییراتی جدی باشیم.

معاون اول رئیس جمهوری با قدردانی از وزارت نفت، سازمان برنامه و بودجه و سایر دستگاه های مرتبط برای تدوین طرح جامع انرژی کشور، افزود: تدوین طرح جامع انرژی کشور اقدامی ارزشمند است که باید هر چه سریعتر نهایی شده و به عنوان راهبرد اصلی در حوزه انرژی در دستور کار بخش های مرتبط قرار گیرد.

وی با تاکید بر اینکه برای اجرای مناسب طرح ها و برنامه های مختلف باید الزامات اجرای هر طرح را نیز به دقت مدنظر قرار دهیم، اظهار داشت: باید به واقعیت های اقتصاد کشور و شرایط زندگی مردم نیز توجه کنیم چرا که اگر این واقعیت ها را در نظر نگیریم، ممکن است اجرای تصمیمات بزرگ با تاخیر روبرو شود.

جهانگیری با اشاره به اینکه مصرف بی رویه آب در کشور باعث شده که کمبود منابع آب به یکی از چالش های اصلی پیش روی کشور تبدیل شود، شرح داد: در بخش انرژی نیز ایران جزو نخستین کشورهای دارای ذخایر نفت و گاز جهان است اما پیش بینی ها نشان می دهد که به دلیل مصرف بالای انرژی، در 20 سال آینده ممکن است با تراز منفی انرژی روبرو شویم که لازم است دستگاه های مسئول نظیر شورای عالی آب، وزارت نیرو و وزارت نفت برنامه های بلند مدت و قابل اجرا برای بهینه سازی مصرف انرژی و اصلاح الگوی مصرف تدوین کنند.

در این جلسه که وزیر نیرو، رییس سازمان حفاظت محیط زیست و رییس سازمان ملی استاندارد نیز حضور داشتند، وزیر نفت بر ضرورت بهینه سازی مصرف انرژی در کشور تاکید کرد و گفت: بهینه سازی مصرف انرژی امروز یک انتخاب نیست بلکه یک الزام است و رکن اصلی اجرای آن، مشارکت مردم و همه دستگاه های مرتبط است.

در این نشست همچنین کننده وزارت نفت گزارشی از طرح جامع انرژی به عنوان اصلی ترین مرجع تصمیم سازی در مسائل کلان انرژی کشور ارائه کرد و به تشریح اهداف این طرح نظیر توجه به تکمیل زنجیره ارزشی نفت و گاز، توجه به نیازهای کشور در زمینه انرژی و مشخص سبد بهینه حامل های انرژی پرداخت.

در این جلسه همچنین گزارشی از سند تامین انرژی بخش حمل و نقل کشور تا افق 1420 و سند تراز تولید و مصرف گاز طبیعی در کشور براساس گزینه های بهینه.سازی در ماه های سرد و ماه های عادی سال تا افق 1420 ارائه شد و پس از بحث و تبادل نظر، پیشنهادات وزارت نفت در خصوص اجرای این اسناد به تصویب رسید.

منبع: خبرگزاری پانا

به "جهانگیری: توسعه 20سال آینده ایران باید با نفت و گاز صورت گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهانگیری: توسعه 20سال آینده ایران باید با نفت و گاز صورت گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید