ثبت تصویر پدیده درهم تنیدگی کوانتومی برای اولین بار

به گزارش وبلاگ سایه، دانشمندان پیروز شدند برای اولین بار تصویر پدیده در هم تنیدگی کوانتومی را ثبت نمایند.

ثبت تصویر پدیده درهم تنیدگی کوانتومی برای اولین بار

به گزارش وبلاگ سایه و به نقل از انگجت، محققان دانشگاه گلاسگو توانستند برای اولین بار، تصویر پدیده درهم تنیدگی کوانتومی بل را ثبت نمایند.

در هم تنیدگی کوانتومی جفت شدن خواص مکانیکی دو ذره است، ذراتی که پیشتر با یکدیگر در کنش بوده و سپس از یکدیگر جدا شده اند. درهم تنیدگی برای ذراتی همچون فوتونها، الکترونها و حتی مولکولها رخ می دهد.

آزمون تجربی بل برای تحقیق صحت اثر درهم تنیدگی کوانتومی در مکانیک کوانتوم، با استفاده از نوعی از قضیه بل طراحی شده است.

این عکس ثبت شده دو فوتون را نشان می دهد که با یکدیگر در تعامل هستند و برای یک لحظه حالات فیزیکی را هم به اشتراک می گذارند.

این پدیده صرف نظر از فاصله واقعی میان ذرات اتفاق می افتد.

محققان برای ثبت تصویر درهم تنیدگی بل، یک سیستم ساختند که جریان فوتون های درهم تنیده از یک منبع کوانتومی از نور را به سمت چیزی به نام اجرام غیرمعمول ارسال می کرد.

این اجرام غیرمعمولی در مواد مایع کریستالی نمایش داده می شوند و هنگام عبور از این مواد، فاز فوتون ها را تغییر می دهند.

محققان این پروژه از یک دوربین هم استفاده کردند که قادر است فوتون ها را شناسایی کند. این دوربین زمانی که فوتون ها در هنگام پدیده درهم تنیدگی مشاهده کرد، از آن ها عکس گرفت.

بنا بر گفته محققان پدیده درهم تنیدگی کوانتومی، یکی از ستون های اصلی مکانیک کوانتومی است. این کانسپت در رایانش کوانتومی و رمزنگاری کاربرد دارد. ولی تاکنون کسی قادر نبوده از این پدیده عکس بگیرد.

محققانی که از این پدیده عکس گرفتند معتقدند که تصویر ثبت شده توسط آن ها می تواند به پیشرفت در زمینه رایانش کوانتومی یاری کند و ممکن است به نوع جدیدی از تصویربرداری منجر گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ثبت تصویر پدیده درهم تنیدگی کوانتومی برای اولین بار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت تصویر پدیده درهم تنیدگی کوانتومی برای اولین بار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید