چین سریع ترین ابرکامپیوتر دنیا را می سازد، عکس

به گزارش وبلاگ سایه، این ابرکامپیوتر چینی به پردازنده MT-3000 مجهز شده که به وسیله دانشگاه ملی فناوری دفاعی (NUDT) طراحی شده است.

چین سریع ترین ابرکامپیوتر دنیا را می سازد، عکس

به گزارش خبرگزاری وبلاگ سایه ، پاییز سال جاری، چین سریع ترین ابرکامپیوتر بومی خود با نام Tianhe Xingyi را معرفی کرد. در آن موقع مشخصات این ابررایانه اعلام نشده بود اما اکنون در مقاله ای اشاره شده که Tianhe 3 (Xingyi) به پردازنده MT-3000 مجهز شده که به وسیله دانشگاه ملی فناوری دفاعی (NUDT) طراحی شده است. MT-3000 دارای نوعی معماری ناهمگون منحصربه فرد است که شامل هسته های پردازنده چندمنظوره، هسته های کنترل و هسته های شتاب دهنده ماتریسی می گردد.

براساس گزارش دیجیاتو، براساس این مقاله که به وسیله The Next Platform منتشر شده، پردازنده MT-3000 ساخته شده به وسیله NUDT دارای یک ساختار چند منطقه ای است که 16 هسته CPU همه منظوره با 96 هسته کنترل و 1536 هسته شتاب دهنده را با یکدیگر ترکیب می نماید. از نظر قدرت، گفته می گردد که پردازنده MT-3000 به حداکثر عملکرد 11.6 FP64 TFLOPS دست یافته است و بازده انرژی 45.4 گیگافلاپس/وات را در فرکانس عملیاتی 1.20 گیگاهرتز ارائه می نماید.

مهم ترین جنبه معماری پردازنده MT-3000 این است که هسته های شتاب دهنده همه منظوره و هسته های ماتریسی را در یک قطعه سیلیکون قرار می دهد.

The Next Platform بعلاوه اشاره نموده که MT-3000 به عنوان یک پردازنده فشرده، باید براساس یک فرایند پیشرفته ساخته شده باشد که می تواند بین 14 نانومتر تا 10 نانومتر باشد. این تراشه احتمالاً به وسیله کارخانه ریخته گری چینی SMIC ساخته شده است که بعلاوه پردازنده نسبتاً پیشرفته HiSilicon Kirin 9000S را برای هواوی براساس فرایند 7 نانومتری نسل دوم خود فراوری می نماید.

با وجود MT-3000، گفته می گردد که ابرکامپیوتر Tianhe Xingyi چین به عملکرد محاسباتی بی سابقه ای دست پیدا می نماید و در بنچمارک های LINPACK، توان 1.57 اگزافلاپس را از خود نشان داده است. برای مقایسه، عملکرد Frontier که سریع ترین ابررایانه ایالات متحده است، به 1.102 اگزافلاپس می رسد.

ابرکامپیوتر Tianhe-3 موارد استفاده مختلفی ازجمله انجام محاسبات با سرعت بالا، آموزش مدل های هوش مصنوعی بزرگ و تجزیه وتحلیل داده های بزرگ را شامل می گردد. انتظار می رود که این ابرکامپیوتر توانمندی های مرکز ملی سوپرکامپیوتر گوانجو را تقویت کند و خدماتی را به شهر گوانجو و استان گوانگدونگ ارائه دهد.

227227

منبع: خبرآنلاین

به "چین سریع ترین ابرکامپیوتر دنیا را می سازد، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین سریع ترین ابرکامپیوتر دنیا را می سازد، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید