مشخص تکلیف طرح جامع حمل و نقل پایتخت تا سرانجام خرداد 1400

به گزارش وبلاگ سایه، تهران (پانا) - معاون عمران و توسعه شهری و روستایی وزارت کشور در یکصد و شصت و دومین جلسه شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور از مشخص تکلیف طرح جامع حمل و نقل شهر تهران تا انتها خرداد سال آینده اطلاع داد و گفت طرح جامع ریلی تهران افق 20 ساله دارد و 4 خط جدید و 2 خط اکسپرس و 4 خط حومه ای را شامل می گردد.

مشخص تکلیف طرح جامع حمل و نقل پایتخت تا سرانجام خرداد 1400

در یکصد و شصت و دومین جلسه شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور سه دستور کار میزان پیشرفت گزارش جامع حمل و نقل شهر تهران و اقدامات شهرداری تهران در مورد کاهش آلودگی هوا ناشی از منابع متحرک و همچنین موضوع سامانه حمل و نقل ریلی شهر همدان که به صورت تراموا پیشنهاد شده است، مورد بحث نهاده شد.

جاقتصادی نژاد پس از استماع نظرات و پیشنهادات اعضای شورای عالی پیرامون موضوعات مطرح شده گفت: شهرداری تهران دو گزارش بسیار خوب ارائه کردند اما باید دغدغه های موجود مانند کاهش تراکم شهر تهران، کاهش مهاجرت به شهر و... نیز به دقت در برنامه جامع شهر تهران دیده گردد. در طرح جامع حمل و نقل نیز باید هم مدلهای فراوری، توزیع، تفکیک و تخصیص سفرها و راهکارها به طور کامل پرداخته و آنالیز گردد.

جاقتصادی نژاد گفت: باید زمانبندی برای نهایی شدن طرح جامع حمل و نقل شهر تهران داشته باشیم. بنابراین تا خاتمه خرداد ماه سال آینده این طرح تکمیل و مجدداً در صحن شورای عالی مطرح گردد.

معاون وزیر کشور توضیح داد: مسائل بسیار زیادی در کشور وجود دارد و در دو سال اخیر فشار اقتصادی بسیاری بر کشور وارد شده است، اما اراده برای انجام کارها بالا است و با همین اراده می توان بسیاری از کارها را پیش برد. به طور مثال در روزهای اخیر با وجود شرایط بیماری کرونا، جلسات فشرده برگزار و کوششهای زیادی خصوصا در حوزه عمرانی صورت گرفته است.

وی اضافه کرد: با اینکه سال جاری کشور درگیر بحران شیوع بیماری کرونا است، اما در تمامی جلسات بر موضوع حمل و نقل و ترافیک تاکید می گردد. در جلسات وزارت کشور و قرارگاه عملیاتی کرونا هم یکی از مباحث اصلی، مربوط به حمل و نقل است. همچنین چندین جلسه با معاون اول رئیس جمهور و همچنین دستگاههای مختلف با موضوع موضوع حمل و نقل برگزار شده است.

جاقتصادی نژاد در مورد تامین منابع اقتصادی در طرحهایی چون طرح جامع حمل و نقل شهر تهران یا طرح کاهش آلودگی هوا، اظهار کرد: باید کوشش کنیم تا در برنامه هفتم توسعه به موضوع اشاره گردد و در عین حال در بودجه سال 1400، نیز دغدغه های شهرداری تهران درنظر گرفته گردد.

معاون عمرانی وزارت کشور با تاکید بر اینکه همه دستگاهها و نهادها یکی هستند و باید همه یاری کنیم مسائل کشور مرتفع گردد، اعلام کرد: شهرداری ها پیشانی خدمت رسانی در کشور هستند و یاری به اجرای طرح های شهرداری ها افتخار بزرگی است.

جاقتصادی نژاد درباره طرح تراموای شهر همدان نیز گفت: سعی داریم با دیدی باز به طرحهای مطرح شده از سوی شهرداری ها نگاه کنیم، بنابراین برای جلوگیری از هر نوع مشکل در فرایند اجرای کار، از مسئولان شهرداری همدان می خواهیم که ابهامات مطرح شده از سوی کمیته فنی را به سرعت برطرف و مجددا در شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور مطرح نمایند.

همچنین محمدیان یزدی دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور در این جلسه اشاره نمود: بیش از یک دهه است که به دنبال نهایی شدن طرح جامع حمل و نقل شهر تهران هستیم که به دلیل تغییر مدیریت های مختلف در مجموعه شهرداری تهران این طرح به کرات به تاخیر افتاد اما با عزم و اراده مدیریت فعلی شهرداری تهران مطالعات به مرحله خوبی رسیده است که در جلسه امروز گزارش پیشرفت آن آنالیز می گردد.

دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور گفت: طرح جامع ریلی تهران در اوایل سال جاری در شورای عالی مصوب شد و براین اساس مقرر شد تا 4 خط جدید و 2 خط اکسپرس و 4 خط حومه ای برای افق 20 ساله این شهر طراحی گردد.

بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، وی اضافه کرد: در زمان تصویب طرح حمل و نقل ریلی موضوع طرح جامع حمل و نقل شهر تهران را هم مطرح کردیم که باید خطوط مصوب در پروژه ریلی در طرح جامع مجدداً ارزیابی و صحه گذاری گردد. بنابراین اهمیت نهایی و مصوب شدن طرح جامع حمل و نقل شهر تهران به نحوی است که چندین مطالعه و طرح دیگر را هم تحت شعاع قرار می دهد.

منبع: خبرگزاری پانا

به "مشخص تکلیف طرح جامع حمل و نقل پایتخت تا سرانجام خرداد 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشخص تکلیف طرح جامع حمل و نقل پایتخت تا سرانجام خرداد 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید