آنالیز دلایل مرگ قویترین وزنه بردار دنیا، ایست قلبی یا کرونا؟

به گزارش وبلاگ سایه، سیامند رحمان که از سال 2016 و با مهار وزنه 310 کیلوگرمی در بازی های پارالمپیک ریو عنوان قوی ترین مرد دنیا را در اختیار داشت شامگاه یکشنبه دار فانی را وداع گفت.

آنالیز دلایل مرگ قویترین وزنه بردار دنیا، ایست قلبی یا کرونا؟

ایست قلبی و عدم نتیجه گیری از احیای صورت گرفته دلیل مرگ مرحوم رحمان عنوان شده است. ملاخضری مسئول بخش اورژانس بیمارستان اشنویه هم در تبادل نظر با وبلاگ سایه این موضوع را تأیید و تاکید نموده که تیم پزشکی بلافاصله بعد تماس دریافتی از منزل سیامند رحمان، به محل اعزام شد و عملیات احیا هم در منزل، جهت انتقال و بیمارستان انجام شد اما این عملیات در نهایت بی اثر ماند.

با این حال اما صحبت های دیگری در رابطه با دلیل مرگ سیامند رحمان مطرح شده که بی ارتباط با بحران این روزهای ایران و خیلی دیگر از کشورهای جهان نیست. کرونا و ابتلاء به ویروس آن موضوعی است که در رابطه با فوت ناگهانی سیامند رحمان و دلیل آن مطرح شده است. البته که این مسئله توسط هیچ مقام مسئولی تأیید نشده است.

زهرا چابکی رئیس کمیته پزشکی کمیته ملی پارالمپیک ایران هم از این مسئله و ارتباط آن با مرگ قوی ترین مرد جهان ابراز بی اطلاعی کرد اما در عین حال توضیحاتی در رابطه با این اتفاق تأسف بار و دلایل احتمالی آن ارائه داد.

این مقام مسئول در کمیته ملی پارالمپیک در تبادل نظر با وبلاگ سایه با تاکید بر اینکه مرحوم سیامند رحمان جزو ورزشکارانی بود که به خاطر کسب سهمیه پارالمپیک به لحاظ پزشکی و سلامت تحت نظر ویژه بود، گفت: ورزشکاران پارالمپیکی به خاطر شرایط خاصی که دارند معمولاً تحت نظر پزشکی هستند. موضوع در رابطه با پارالمپین هایی که برای پارالمپیک کسب سهمیه می نمایند، دقیق تر و با برنامه تر دنبال می گردد طوری که در فواصل زمانی معین، معاینات پزشکی لازم در خصوص آنها انجام می گردد.

وی ادامه داد: مرحوم رحمان هم جزو ورزشکارانی بود که تحت نظارت کامل پزشکی کمیته ملی پارالمپیک قرار داشت، حتی با وجودیکه وی خارج از تهران سکونت داشت و تمریناتش را هم به صورت غیرمتمرکز همانجا دنبال می کرد. آخرین معاینه پزشکی مرحوم رحمان همین دو ماه پیش در بیمارستان تخصصی سیدالشهدا اشنویه و با حضور تیم پزشکی اعزامی کمیته ملی پارالمپیک انجام شد. در این مرحله از معاینات، معاینه کامل قلبی از سیامند رحمان انجام شد. حتی نوار قلب هم گرفته شد و اکوردیوگرافی هم انجام شد.

چابکی با بیان اینکه نظر جمعی تیم پزشکی این بود که سیامند رحمان مشکل حاد قلبی ندارد، گفت: در معاینات پزشکی اشاره ای به کوچک ترین مشکل قلبی در شرایط سیامند رحمان نشد و به همین دلیل وی مسئله ای برای ادامه تمرین و ورزش نداشت و این اجازه به او داده شد.

شاید همین مسئله باشد که منجر به مطرح شدن کرونا و ابتلاء به آن در خصوص مرگ ناگهانی سیامند رحمان شده است، رئیس کمیته پزشکی کمیته ملی پارالمپیک در واکنش به این موضوع مطرح شده توسط وبلاگ سایه پاسخ داد و گفت: ابتلاء به ویروس کرونا به شرایط فضا و خود فرد بستگی دارد. در خصوص اینکه مرحوم رحمان علائمی از ابتلاء به ویروس کرونا داشته یا اینکه مراجعه ای به این دلیل داشته است، من هیچ اطلاعی ندارم. موضوعی هم در این زمینه به ما گزارش نشده است. در گزارش مربوطه دلیل فوت این قهرمان ایست قلبی عنوان شده و اینکه کوشش برای احیا هم نتیجه ای نداشته است.

چابکی در عین حال گفت: البته باید توجه داشت که مرگ به دلیل سرانجام فعالیت قلب و ایست آن اتفاق می افتد. منظور این است که علت مرگ هر موضوعی باشد در نهایت به از کار افتادن قلب منجر می گردد. حالا اینکه دلیل ایست یکباره قلب مرحوم رحمان چه بوده، من اطلاعی ندارم.

وی در عین حال یک موضوع دیگر را هم یادآور شد و گفت: در خصوص افرادی که به ورزش سنگین و حرفه ای مشغولند و جثه بزرگی هم دارند، احتمال مرگ ناگهانی وجود دارد. کمااینکه خیلی از ورزشکاران و به خصوص فوتبالیست ها در جریان بازی به همین دلیل جان خود را از دست داده اند. این افراد در واقع بدون هیچ پیش زمینه ای و به دلیل تأثیراتی که ورزش سنگین روی شرایط قلبی آنها می گذارد، جان خود را از دست می دهند.

این مقام مسئول در کمیته ملی پارالمپیک با تاکید دوباره بر اینکه طبق آخرین معاینه قلبی و عروقی صورت گرفته از سیامند رحمان وی هیچ مشکل حادی در این زمینه نداشت، تاکید نمود: در خصوص ویروس کرونا و مبتلا شدن احتمالی مرحوم رحمان به آنکه باعث مرگش شده باشد، مرکز بهداشت و درمان اشنویه باید اظهارنظر کند. در گزارش پزشکی که من در جریان آن قرار گرفته ام، هیچ اشاره ای به این مسئله نشده است.

چابکی در سرانجام و در پاسخ به این پرسش که ممکن است که کمیته ملی پارالمپیک به خاطر اهمیت موضوع پیگیر این مسئله گردد؟، گفت: رئیس و دبیرکل کمیته ملی پارالمپیک برای حضور در مراسم خاکسپاری مرحوم رحمان به اشنویه سفر نموده اند. اگر قرار بر پیگیری باشد قطعاً خود آنها انجام می دهند.

به گزارش وبلاگ سایه، مرحوم سیامند رحمان در حالی دار فانی را وداع گفت که 31 سال بیشتر نداشت. رحمان در بازی های پارالمپیک ریو با مهار وزنه 310 کیلوگرمی علاوه بر کسب مدال طلا، عنوان قوی ترین مرد جهان را به خود اختصاص داد.

کسب دو مدال طلای پاراالمپیک 2012 لندن و 2016 ریو، پنج مدال طلا و یک نقره مسابقات قهرمانی جهان و سه مدال طلای بازی های پاراآسیایی 2010 گوانجو، 2014 اینچئون و 2018 جاکارتا جزو افتخارات این ورزشکار است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "آنالیز دلایل مرگ قویترین وزنه بردار دنیا، ایست قلبی یا کرونا؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز دلایل مرگ قویترین وزنه بردار دنیا، ایست قلبی یا کرونا؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید