افزایش 30 تا 40 درصدی احتمال بروز دیابت در سیگاری ها

به گزارش وبلاگ سایه، رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه بر اساس مطالعات انجام شده، احتمال بروز دیابت در افراد سیگاری 30 تا 40 درصد بالاتر از افراد غیرسیگاری است، گفت: درمان این افراد هم طولانی تر و گاه ناموفق است.

افزایش 30 تا 40 درصدی احتمال بروز دیابت در سیگاری ها

ایسنا نوشت: دکتر غلامرضا حیدری با بیان اینکه دیابت یکی از ریزفاکتورهای بزرگ و از علل اصلی مرگ و میر در کشور ماست، ادامه داد: بر اساس مستندات جهانی، مصرف دخانیات در بیماران با قند خون بالا منجر به بروز دیابت و افزایش عوارض آن می گردد و همچنین درمان های منجر به کنترل دیابت را تحت الشعاع قرار می دهد و درمان را ناپیروز می نماید. بنابراین با توجه به سنگینی بار بیماری دیابت در کشور، توجه به این مساله از سوی مسئولان و پزشکان لازم است.

وی با اشاره به این که احتمال بروز دیابت در افراد سیگاری 30 تا 40 درصد بالاتر از افراد غیرسیگاری است، به فعالیت های مرکز علمی پژوهشی پیشگیری و کنترل دخانیات اشاره نمود و گفت: رسالت اصلی این مرکز تحقیقاتی، ایجاد مستندات قابل قبول علمی در حوزه دخانیات، شیوه های درمانی، اثرات، برنامه ها و قوانین این حوزه برای ترغیب سیاستگذاران و برنامه ریزان برای تدوین و اجرای برنامه ها و طرح های مناسب کنترل دخانیات است.

حیدری با بیان اینکه پیرو این رسالت طی یک سال گذشته مسئولیت طراحی چند پروژه بزرگ به مرکز تحقیقات کنترل دخانیات سپرده شد، اظهار کرد: ادغام برنامه های ترک دخانیات در بیماران دیابتی، یکی از این طرح هاست که نتایج آن به مراحل اجرایی رسیده است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تشریح نحوه اجرای این طرح گفت: طی یک برنامه هماهنگ مقرر شده بعضی از مطب های فعال در زمینه درمان دیابت، ارائه خدمات ترک دخانیات در بیماران دیابتی را در دستور کار خود قرار دهند، در این راستا تاکنون 100 مطب فعال در زمینه کنترل دیابت، آموزش های لازم را کسب نموده و به ارایه خدمت به مراجعان می پردازند.

وی ادامه داد: بر اساس دستورالعمل جدید برای درمان دیابت در افراد سیگاری، ترک مصرف دخانیات باید همزمان با درمان دیابت شروع گردد.

حیدری با اشاره به بعضی از عوارض دیابت به مسائل شبکیه چشم، بیماری های کلیوی و عصبی عضلانی اشاره نمود و گفت: درصورت درمان دیابت در افراد سیگاری جلوگیری از بروز این عوارض از شانس بیشتری برخوردار است. بر اساس تحقیقات انجام شده در این زمینه، قطع مصرف دخانیات در افراد دیابتی به کنترل و درمان پیروز تر دیابت یاری می نماید، بنابراین برنامه های ترک سیگار در بیماران دیابتی باید جدی تلقی گردد.

رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به بعضی از روش های درمانی ترک دخانیات به شیوه برخورد با فرد سیگاری، نحوه تست فاگرشتروم، درمان های دارویی، رفتار درمانی، داروهای نیکوتینی و غیرنیکوتینی اشاره نمود و اضافه نمود: طرح های دیگری هم در دست اجرای این مرکز است که یکی از آنها پروژه مقایسه مصرف یا عدم مصرف سیگار در بیماران قلبی منجر به عمل جراحی قلب باز است. این طرح با همکاری بخش جراحی قلب بیمارستان مسیح دانشوری در حال اجراست و نتایج آن تا انتها سال منتشر خواهد شد.

منبع: همشهری آنلاین

به "افزایش 30 تا 40 درصدی احتمال بروز دیابت در سیگاری ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 30 تا 40 درصدی احتمال بروز دیابت در سیگاری ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید