اسکن قفسه سینه می تواند ناراحتی قلبی را هم تشخیص دهد

به گزارش وبلاگ سایه، محققان دریافتند که جراحان می توانند در عوض با آنالیز تصاویر موجود از قفسه سینه که ماه ها قبل در طول غربالگری مسائل ریوی مانند ذات الریه یا سرطان گرفته شده، خطر حمله قلبی یا مرگ بیماران را تخمین بزنند.

اسکن قفسه سینه می تواند ناراحتی قلبی را هم تشخیص دهد

این اسکن می تواند از تأخیر در جراحی و افزایش هزینه ها جلوگیری کند، در حالی که قرار گرفتن بیمار در معرض اشعه را کاهش می دهد.

برای این مطالعه، تیمی از دانشگاه نیویورک، اسکن های سی تی اسکن موجود را تجزیه و تحلیل کردند تا سطوح رسوبات پلاک چربی سخت شده در سه رگ خونی بزرگ قلب را تخمین بزنند.

آن ها دریافتند بیمارانی که پلاک بیشتری دارند، با احتمال بیشتر ایجاد مسائل جدی سلامتی پس از جراحی روبرو هستند.

دکتر دانیل چوی، نویسنده اصلی، گفت: یافته های ما نشان می دهد که تصویربرداری از قبل می تواند به پزشکان در تصمیم گیری عملی در خصوص خطرات جراحی یاری کند.

تیم تحقیق از داده های پرونده سلامت 2650 بیمار 45 ساله و بالاتر استفاده کرد. هر یک از آن ها بین ژانویه 2016 و سپتامبر 2020 عمل جراحی غیرمرتبط با قلب داشتند.

این داده ها شامل نوع عمل و بعلاوه موارد مرگ و حمله قلبی بود.

تمام بیماران شرکت کننده در این مطالعه یک سال قبل از جراحی، سی تی اسکن عمومی قفسه سینه را نیز انجام داده بودند. محققان افرادی را که در بیمارستان برای عمل جراحی بستری شده بودند یا فوت نموده بودند یا دچار حمله قلبی شده بودند را شناسایی کردند.

این مطالعه از یک سیستم امتیازدهی با مقیاس 3 امتیازی برای ایجاد پلاک در هر یک از سه شریان کرونر اصلی استفاده کرد و از 0 تا 9 به آن ها نمره داده شد.

بر اساس این مطالعه، بیمارانی که نمرات 0 تا 2 داشتند، 4 درصد یا کمتر در معرض خطر عوارض جانبی عمده قلبی بودند. افرادی که نمرات 3 تا 5 داشتند، 8 درصد با خطر روبرو بودند. بیمارانی که نمرات 6 تا 9 داشتند، 13 درصد در معرض خطر بودند.

محققان معتقدند ارزیابی کلسیم کرونر آسان است و به حداقل آموزش احتیاج دارد، و بنابراین می تواند یک ابزار ارزان در هر عمل پزشکی باشد.

منبع: فرارو

به "اسکن قفسه سینه می تواند ناراحتی قلبی را هم تشخیص دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسکن قفسه سینه می تواند ناراحتی قلبی را هم تشخیص دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید