چه کسی دیابت می گیرد؟

به گزارش وبلاگ سایه، احتمالا شما هم با مسائل ناشی از دیابت آشنایی پیدا نموده اید و در فکر تان این سوال پیش آمده است که چه کسانی احتمال ابتلا به دیابت را دارند. شاید هم فکر می کنید که این بیماری فقط به سراغ دیگران می آید و شما هیچ وقت به آن مبتلا نمی شوید. اگر چنین فکریتی برایتان پیش آمده است مطلب زیر را بخوانید.محققان به درستی نمی دانند چرا بعضی افراد دچار دیابت می شوند اما با این وجود بعضی عوامل که خطر ابتلا به دیابت را بالا می برند کشف نموده اند.

چه کسی دیابت می گیرد؟

چه کسی دیابت می گیرد؟

نویسنده:دکتر مجتبی جوانبختی

احتمالا شما هم با مسائل ناشی از دیابت آشنایی پیدا نموده اید و در فکر تان این سوال پیش آمده است که چه کسانی احتمال ابتلا به دیابت را دارند. شاید هم فکر می کنید که این بیماری فقط به سراغ دیگران می آید و شما هیچ وقت به آن مبتلا نمی شوید. اگر چنین فکریتی برایتان پیش آمده است مطلب زیر را بخوانید.

محققان به درستی نمی دانند چرا بعضی افراد دچار دیابت می شوند اما با این وجود بعضی عوامل که خطر ابتلا به دیابت را بالا می برند کشف نموده اند.

قند بالا در آزمایش خون

نخستین موردی که از دیابت شما خبر می دهد آزمایش قند خون ناشتای شماست. اگر آزمایش قندخون (گلوکز) نشان دهد که شما در مرحله پیش دیابت هستید یا دیابت مرزی دارید شما در خطر ابتلا به دیابت هستید. بعلاوه اگر سابقه خانوادگی دیابت دارید احتمال ایجاد دیابت هم در نوع یک و هم در نوع دو، اگر والدین، برادر یا خواهرتان به آن دچار شده باشند، افزوده می گردد. از قلم نیاندازید هرچه سن تان بالاتر برود احتمال ایجاد دیابت نوع دوم هم افزایش می یابد. اگر هم فردی کم تحرک هستید، بدانید که بیشتر احتمال دیابتی شدن خواهید داشت.

اضافه وزن

داشتن اضافه وزن به شدت خطر ایجاد دیابت را می افزاید. بیشتر افراد دارای دیابت نوع دوم اضافه وزن دارند. هر چه بافت های چربی بیشتری داشته باشید عضلات و سایر بافت ها بیشتر به انسولین مقاوم می شوند مخصوصا اگر وزن اضافی در اطراف شکم متمرکز باشد.

زمینه خانوادگی

به عللی که به درستی تعیین نیست، افرادی که در گروه خاص نژادی یا قومیتی یا خانوادگی خاص قرار دارند با احتمال بیشتر نسبت به دیگران دچار دیابت نوع دوم می شوند. بعلاوه بیش از نیمی از زنانی که دچار دیابت دوران بارداری می شوند در آینده به دیابت نوع دوم مبتلا می شوند. زنانی که حداقل یک کودک با وزن 4 کیلوگرم یا بیشتر به جهان می آورند هم در خطر بیشتری قرار دارند. اختلال تخمدان پلی کیستیک هم یک فرم شایع عدم تعادل هورمونی در زنان است. این بیماری همراه با احتمال افزایش دیابت نوع دوم است. تحقیقات ارتباطی بین تخمدان پلی کیستیک و مقاومت به انسولین را ثابت نموده است. بسیاری از زنان مبتلا به این اختلال سطوح بالای انسولین خون دارند و نسبت به تاثیر انسولین کمتر از سایر افراد حساس هستند.

فشارخون بالا و چربی خون بالا

به این دلیل که عامل زمینه ای فرد را در معرض خطر ایجاد دیابت قرار می دهد، احتمال ایجاد فشارخون بالا و سطوح غیرطبیعی چربی خون را هم افزایش می دهد. هر کسی که به این اختلالات دچار می گردد، باید از نظر دیابت هم مورد غربالگری قرار گیرد. وقتی فشارخون میزان گیری می گردد به صورت یک کسر یادداشت می گردد. فشارخون شما زمانی بالا تلقی می گردد که فشارخون سیستولی شما (عدد بالایی) به طور همیشگی عظیم تر یا مساوی 140 میلی لیتر جیوه باشد یا فشارخون دیاستولی شما (عدد پایینی) به طور داریم عظیم تر یا مساوی 90 میلی متر جیوه باشد یا اینکه هر دو حالت قبل صادق باشند. اگر فردی که مبتلا به دیابت است دارای فشارخون بالا هم باشد، هدف درمان فشارخون رسیدن به فشار 130 روی 80 میلی متر جیوه است. اصطلاح سطوح نامناسب چربی های خون (کلسترول و تری گلیسیرید) زمانی به کار می رود که کلسترول کلی 240 یا بالاتر باشد یا لیپوپروتئین یا دانسیته پایین (LDL) یا همان کلسترول بد 160 یا بالاتر باشد یا لیپوپروتئین با دانسیته بالا (HDL) (کلسترول خوب) 40 یا پایین تر باشد و یا سطوح تری گلیسیرید 200 یا بالاتر باشد. در صورتی که شما به دیابت مبتلا باشید، سطوح مناسب خیلی از این مقادیر پایین تر است.

4 توصیه پیشگیرانه به دیابتی ها

افرادی که مبتلا به دیابت هستند و برای درمان از انسولین یا داروهای خوراکی استفاده می کنند باید بیاموزند که نشانه های قندخون پایین را تشخیص دهند و چگونگی برخورد با آن را فرا گیرند. قندخون پایین هر زمان و در هر کجا ممکن است پدید آید. باید مراحل زیر را در صورتی که به واکنش بدن نسبت به قندخون پایین دچار شدید، انجام دهید:

همواره یک منبع فشرده قند نظیر آب نبات سفت به همراه داشته باشید. این نوع از قندها موجب افزایش قابل پیش بینی قندخون می گردد البته توجه کنید که بعضی از انواع آب نبات و شکلات، قندخون را بیش از حد بالا می برد.

اگر شما از انسولین استفاده می کنید، همواره یک دستگاه میزان گیری قندخون به همراه داشته باشید. این کیت ها نیاز به تجویز پزشک و نسخه ندارد.

به دوستان و فامیل خود در خصوص حالتی که در اثر افت قندخون پدید می آید، شرح دهید. مطمئن شوید آنها آموخته اند چگونه قندخون پایین را تشخیص دهند و درمان کنند. به بچه ها خود بیاموزید چه طور با اورژانس تماس بگیرند.

یک هشدار پزشکی به صورت گردن بند و یا دست بند همراه داشته باشید یا کارتی که تعیین می نماید شما فردی دیابتی هستید را به همراه خود حمل کنید. اگر شما دچار گیجی یا افت هوشیاری می شوید اطلاعات طبی شما برای پرسنل پزشکی دسترسی به تشخیص صحیح و درمان را تسهیل می نماید.

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون

به "چه کسی دیابت می گیرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه کسی دیابت می گیرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید