معترضان گرجی خواهان گفت وگوی مستقیم با روسیه شدند

به گزارش وبلاگ سایه، بخشی از اپوزیسیون گرجستان با برگزاری تجمع اعتراضی در باتومی خواهان گفت وگو با روسیه شد.

معترضان گرجی خواهان گفت وگوی مستقیم با روسیه شدند

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ سایه به نقل از vestnik kavkaza، اتحاد اپوزیسیون گرجستان از حزب میهن پرستان گرجی با برگزاری تظاهراتی در باتومی خواهان شروع گفتگوهای مستقیم از سوی مقامات این کشور با روسیه با هدف حل و فصل تمامی مسائل موجود در روابط دوجانبه و هم چنین برقراری مجدد روابط با جمهوری آبخازیا و جمهوری اوستیای جنوبی شدند.

آدا مارشانیا نماینده مجلس گرجستان و عضو حزب میهن پرستان گرجی در سخنانی در این تظاهرات گفت: ما به مقامات می گوئیم که زمان آن فرا رسیده تا گفت وگوهای بزرگ با مسکو را برای جدی ترین مسائل شروع کنیم. ما همچنین باید یک گفت وگوی سخت با آبخازیا و اوستیای جنوبی شروع کنیم. ما منتظر چه چیزی یا چه کسی هستیم؟ چه کسی جز ما باید این کار را انجام دهد.

بر اساس گزارش ها ده ها هزار نفر در این تجمع اعتراضی در شهر ساحلی باتومی شرکت نموده بودند.

در تاریخ 20 ژوئن تظاهرات نیروهای مخالف دولت گرجستان در اعتراض به سفر هیات مجلسی روسیه به این کشور برای شرکت در مجمع بین مجلسی کشورهای ارتدکس در تفلیس به خشونت کشیده شد و در جریان آن 240 نفر مصدوم و 305 نفر نیز بازداشت شدند.

در پی این تظاهرات اعتراض آمیز ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه دستور توقف پرواز هواپیماهای مسافربری این کشور از 8 ژوئیه به گرجستان را صادر کرد. پس از این ماجرا، توهین یک مجری گرجستانی به پوتین در یک برنامه زنده، باعث شد تا تنش بین دو کشور بالا بگیرد و اقدام این مجری، خشم روسیه را برانگیخت. شبکه خبری روستاوی دو، پس از توهین مجری اش به پوتین، به طور رسمی عذرخواهی نموده است و این مجری را برای دو ماه، از کار تعلیق نموده است.

ماموکا باختادزه، نخست وزیر گرجستان، این اقدام مجری را کاملاً غیرقابل قبول مطرح کرد و گفت که این اقدام می تواند صلح منطقه را تهدید کند.

در واکنش به این اقدامات، قانون گذاران روسیه، با توجه به افزایش تنش ها بین این کشور و گرجستان، لایحه ای برای اعمال تحریم های مالی علیه گرجستان وضع کردند. اما ولادیمیر پوتین مخالفت خود را با این اقدام گفت. رئیس جمهور روسیه گفت که در خصوص تحریم ها علیه گرجستان، به دلیل حفظ احترام مردم این کشور، این کار را نخواهد کرد.

همچنین آبخازیا در اوایل دهه 90 میلادی به همراه منطقه اوستیای جنوبی از گرجستان اعلام استقلال کرد.

گرجستان در اوت 2008 علیه اوستیای جنوبی دست به عملیات نظامی زد و همین موجب شد تا روسیه به بهانه حفاظت از جان شهروندان خودش در آنجا وارد عمل شوند. در ماه اوت سال 2008 میلادی، و به دنبال شکست ارتش گرجستان در جنگ اوستیای جنوبی، مجلس روسیه در 25 اوت 2008 میلادی استقلال جمهوری اوستیای جنوبی را به رسمیت شناخت. این عمل مجلس روسیه مورد انتقاد شدید کشورهای غربی نهاده شد و گرجستان هنوز هم آبخازیا و اوستیای جنوبی را بخشی از اراضی خود می داند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "معترضان گرجی خواهان گفت وگوی مستقیم با روسیه شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معترضان گرجی خواهان گفت وگوی مستقیم با روسیه شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید