مسائل ریاضی حل نشده که آسان به نظر می رسند

به گزارش وبلاگ سایه، زومیت نوشت: شک نکنید هر مسئله ریاضی که تا به امروز حل نشده است، به هیچ وجه ساده نیست؛ حل این مسائل یا کلا غیرممکن است یا با تکنیک های کنونی قابل حل نیست.

مسائل ریاضی حل نشده که آسان به نظر می رسند

در دنیای ریاضی مسائلی وجود دارند که ساده به نظر می رسند؛ آنقدر ساده که هرکسی با دانشی ابتدایی از ریاضی می تواند آن ها را درک کند؛ اما اثبات این مسائل به قدری سخت است که هیچ کس پیروز به حل آن ها نشده است. در ادامه با فهرستی از مسائل به ظاهر ساده ریاضی که البته حلشان مشکل است، آشنا خواهید شد.

حدس اعداد اول دوقلو

اعداد اول، اعدادی هستند که تنها بر خودشان و یک بخش پذیرند. تا آنجایی که ما می دانیم، تعداد اعداد اول بی شمار است و ریاضی دانان سخت درکوشش برای یافتن بزرگ ترین عدد اول بعدی هستند.

اما تعدادی از اعداد اول هستند که حاصل تفریق آن ها 2 است، مثل 41 و 43. آیا تعداد این اعداد نیز بی نهایت است؟ هرچه اعداد اول بزرگ تر می شوند، یافتن این دوقلوها (twin primes) سخت تر می گردد؛ اما از لحاظ تئوری این اعداد نیز باید بی نهایت باشند. مشکل اینجا است که هنوز هیچ کسی نتوانسته این بی نهایت بودن اعداد اول دوگانه را اثبات کند.

مسئله حرکت دادن مبل

بیشتر ما احتمالاً هنگام اثاث کشی به خانه نو با مشکل جابه جاکردن مبل و حرکت دادن آن از میان راهروهای تنگ و کنج دیوار روبه رو شده ایم. سوالی که برای ریاضیدانان پیش می آید، این است: بزرگ ترین مبلی که بدون در نظر گرفتن شکل آن می توانید بدون خم کردنش، از گوشه دیواری با زاویه 90 درجه عبور دهید، چه ابعادی دارد؟

البته ریاضیدانان این مبل را تنها در بُعد در در نظر می گیرند و کاری به کاربرد آن در دنیای واقعی ندارند. جالب است بدانید بزرگ ترین حجمی که بتواند در کنج یک زاویه 90 درجه جا گردد، ثابت مبل (Sofa Constant) نامیده می گردد. هیچ کس به طور دقیق نمی داند این عدد چقدر است؛ اما مبل هایی هستند که در این زاویه جا می شوند و مبل هایی هستند که جا نمی شوند. برای همین می دانیم که این ثابت باید چیزی بین ابعاد این دو حالت باشد. درحال حاضر تنها چیزی که درباره این مسئله می دانیم این است که ثابت مبل باید چیزی بین 2.2195 و 2.8284 باشد.

ولی ما مبل های بزرگی داریم که می دانیم این عدد حداقل به بزرگی آن ها است. ما بعلاوه مبل هایی داریم که میزان آن ها با این اندازه سازگار نیست، پس این میزان از آن ها کوچک تر است. درمجموع می دانیم که ثابت مبل چیزی بین 2.2195 تا 2.8284 است.

حدس کولاتز

حدس کولاتز (Collatz conjecture) یکی از مشهورترین مسائل حل نشده ریاضی است و ازآنجاکه بسیار ساده به نظر می رسد، می توانید آن را برای بچه ها دبستانی شرح دهید و آن ها احتمالاً آنقدر از این مسئله خوششان بیاید که بخواهند جوابی برایش پیدا نمایند.

مسئله کولاتز به این صورت است:

ابتدا یک عدد به دلخواه انتخاب کنید. اگر این عدد زوج بود، آن را به 2 تقسیم کنید و اگر فرد بود آن را در 3 ضرب و سپس با 1 جمع کنید. این مراحل را برای عدد نو به دست آمده ادامه دهید. عددی که پایان به آن می رسید، همواره 1 خواهد بود. به عنوان مثال اگر عدد انتخابی 6 باشد، انجام این مراحل، این اعداد را نشان خواهد داد: 6، 3، 10، 5، 16، 8، 4، 2، 1.

ریاضیدانان میلیون ها عدد پیدا نموده اند که از این قاعده پیروی می نماید؛ اما مشکل این جا است که هنوز نتوانسته اند عددی پیدا نمایند که طبق این قاعده پیش نرود. محتمل است که عددی بسیار بزرگ که میل به بی نهایت دارد یا عددی که در یک چرخه گیر کند، هرگز به یک نرسد؛ ولی تابه حال کسی نتوانسته این عدد را پیدا کند.

حدس گلدباخ

حدس گلدباخ (Goldbachs conjecture) نیز مانند حدس اعداد اول دوقلو، مسئله حل نشده دیگری درباره اعداد اول است که به ظاهر ساده اما حل آن به شدت سخت است. این مسئله می گوید آیا هر عدد صحیح زوج بزرگ تر از 2، مجموع دو عدد اول است؟ شاید بگویید واضح است که پاسخ مثبت است؛ چراکه عدد 4 مجموع دو عدد اول 3 و 1 یا عدد 6 مجموع دو عدد اول 5 و 1 است و این روند به همین صورت ادامه دارد.

راستش را بخواهید، این مسئله از نظر کریستین گلدباخ، ریاضیدان آلمانی، که آن را در سال 1742 مطرح نمود، به همین شکل حل شده بود. او با اطمینان کامل گفته بود هر عدد صحیح زوج بزرگ تر از 4 می تواند به صورت مجموع دو عدد اول نوشته گردد.

اما با وجود قرن ها کوشش، تابه حال هیچ کس نتوانسته است ثابت کند که این قاعده همواره و برای تمام اعداد جواب می دهد. حقیقت این است که اگر ما اعداد را بزرگ و بزرگ تر کنیم و به همین روند ادامه دهیم، شاید به عددی برسیم که برابربا مجموع دو عدد اول نباشد یا به عددی برسیم که تمامی قوانین و منطقی را که تابه حال از آن استفاده می کردیم، نقض کند. بی شک ریاضیدانان تا جوابی برای این مسئله پیدا ننمایند، دست از کوشش برنخواهند داشت.

تا به امروز، حدس گلدباخ برای همه اعداد صحیح زوج تا 4 در 1018 تأیید شده است؛ اما اثبات تحلیلی آن هنوز از دسترس ریاضیدانان دور است. بااین حال، اجماع عمومی بر این است که این حدس به خاطر ماهیت توزیع اعداد اول درست است. چراکه هرچه یک عدد صحیح بزرگتر باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که بتوان آن را به صورت مجموع دو عدد دیگر اعلام کرد. بنابراین، هرچه یک عدد صحیح بزرگتر باشد، احتمال اینکه حداقل یکی از این ترکیب ها فقط از اعداد اول تشکیل شده باشد، بیشتر است.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "مسائل ریاضی حل نشده که آسان به نظر می رسند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسائل ریاضی حل نشده که آسان به نظر می رسند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید