مجله موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی در پایگاه PMC نمایه شد

به گزارش وبلاگ سایه به نقل از موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، دکتر رسول مدنی سردبیر مجله آرشیو موسسه رازی با اشاره به اهمیت نمایه شدن مجلات حوزه پزشکی، دامپزشکی و علوم زیستی و بیولوژی در این نمایه سازها اظهار کرد: سال هاست کتابخانه ملی امریکا تحت موتور جستجویی به نام پاب مد مجلات حوزه پزشکی، دامپزشکی و علوم زیستی را بر اساس بعضی معیارهای علمی و تکنیکی ارزیابی نموده و بر اساس آن، بعضی مجلات را مجاز می نماید تا امکان نمایه سازی در پایگاه های استنادی مرتبط با این کتابخانه برای آنان فراهم گردد.

مجله موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی در پایگاه PMC نمایه شد

وی با اشاره به تفاوت های فنی و کیفی نمایه سازهای مرجع پاب مد و مدلاین که سبب می گردد بعضی از مجلات در مدلاین و بعضی صرفا در pmc نمایه شوند، اضافه نمود: معمولا مجلاتی که در هر دو نمایه هستند، جزو مجلات خاص محسوب می شوند که مجله آرشیو رازی از سال 2018 در مدلاین نمایه شد و پس از حفظ کیفیت در طول این مدت، امکان نمایه سازی آن در pmc نیز ایجاد شد.

سردبیر مجله آرشیو موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با بیان اینکه حدود یک سال صرف اقدامات تکنیکی و ایجاد زیرساخت لازم برای فایل های xml مورد احتیاج و رفع اشکالات موجود شد، گفت: پس از ارزیابی علمی مجله و استانداردسازی های ویژه مرتبط با نمایه سازی ها، پیروز شدیم 55 مقاله آخر را به عنوان مقالات معتبر در پایگاه pmc نمایه کنیم.

وی ادامه داد: کمترین مزیتی که با ورود به pmc برای یک مجله اتفاق می افتد این است که خواننده های این مجله تنوع کشوری و قومیتی پیدا می نمایند، به این ترتیب مجله بیشتر معرفی می گردد و ورودی مقالات بین المللی که یکی از نقاط ضعف مجله آرشیو رازی در سال های گذشته بوده، از این طریق رفع می گردد.

مدنی توضیح داد: در این راستا مقالات حدود 10 کشور تازه از جمله آلمان، فرانسه، لوکزامبورگ، هندوستان، مصر، روسیه، قزاقستان و ازبکستان به آرشیو رازی ارسال شده است.

وی با بیان اینکه این تنوع و گوناگونی در نهایت میزان ارجاعات مقالات موجود در آرشیو رازی را افزایش می دهد، اضافه نمود: یکی از بن بست هایی که مجلات برای ورود به ISI با آن روبرو هستند، موضوع اینترنشنال بودن و ارجاعات است که با ورود مجله آرشیو رازی به مدلاین و PMC ، تاثیر آن را در آینده ای نیزدیک خواهیم دید که تا چه میزان ارتقا عملکرد و سایتیشن ها تغییر می نماید و مطمئنا با توجه به شرایطی که داریم وارد ISI خواهیم شد.

عضو هیئت علمی موسسه رازی تاکید نمود: این اتفاق حاصل زحمات و کار مداوم تیمی در حدود 9 سال گذشته بود که از نقطه صفر به نزدیک 100 رسیده ایم و امید است با ادامه این فرایند، کیفیت علمی مقالات همچنان حفظ گردد؛ این موضوع که فاکتور بسیار مهمی در بهبود کیفیت محسوب می گردد، احتیاجمند همت شایسته اعضای هیئت علمی موسسه و سایر محققین کشور است.

وی با اشاره به تاریخچه مجله آرشیو رازی گفت: این مجله با قدمت بیش از 84 سال اولین مجله علمی تحقیقاتی کشور و خاورمیانه است؛ باید به عنوان سرمایه ملی به آن نگاه کرد و برای حفظ، حراست و ارتقا آن بکوشیم.

مدنی اعلام نمود: در شروع تاسیس مجله سیاست بر این بود که صرفا نتایج تحقیقات و پژوهش های محققین داخل موسسه در این نشریه منتشر گردد، اما اکنون به جایگاهی رسیده که تعداد مراجعین، مخاطبین و ارسال نمایندگان مقاله به آرشیو رازی به بیش از 27 کشور رسیده است.

وی با اشاره به اینکه در طی 84 سال گذشته شاید گاهی شاهد افت سرعت مجله بودیم اما روال آن همواره رو به رشد بوده است، گفت: آرشیو رازی تا به امروز به صورت فصلنامه چاپ می شد که به زودی شاهد انتشار آن به شکل 2 ماهنامه خواهیم بود.

سردبیر مجله آرشیو رازی با بیان اینکه این مجله در سامانه SIDعلمی پژوهشی مربوط به کشور ایران نیز تایید شده است، توضیح داد: در آینده ای نزدیک با رفع اشکالات موجود به زودی این مجله در ISI نیز نمایه خواهد شد

منبع: خبرگزاری مهر

به "مجله موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی در پایگاه PMC نمایه شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجله موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی در پایگاه PMC نمایه شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید