درد در سمت چپ سر نشانه چیست؟

به گزارش وبلاگ سایه، دلایل متعددی برای درد سر در سمت چپ وجود دارد. درک علل احتمالی و درمان آنها ممکن است به فرد کمک کند درد را مدیریت کند و بداند چه زمانی باید در پی درمان تخصصی باشد.

درد در سمت چپ سر نشانه چیست؟

خبرآنلاین نوشت: حدود 50 درصد از بزرگسالان در سراسر جهان به سردرد مبتلا هستند. برخی از سردردها جزئی هستند و با درمان خانگی برطرف می شوند اما برخی شدیدتر هستند و نیاز به مراقبت های پزشکی دارند. اگر سردرد با تاری دید، حالت تهوع یا هر علامت دیگری همراه باشد، یا اگر در طول سردرد، ضعف در یک طرف بدن یا گیجی به سراغتان آمد، باید به پزشک مراجعه کنید.

این مطلب به بررسی علائم، علل و درمان سردرد در سمت چپ می پردازد.

علل و علائم درد سمت چپ سر

سردردها دلایل متعددی دارند که برخی از مهم ترین آنها عبارتند از:

میگرن، سردردهای تنشی، سردردهای خوشه ای، آسیب دیدگی، بیماری های التهابی، مسائل مربوط به رگ های خونی، استفاده بیش از حد از داروها و سینوزیت.

میگرن

درد سمت چپ سر می تواند ناشی از میگرن باشد. سردرد میگرنی معمولاً از اطراف چشم یا گیجگاه شروع شده و سپس به بقیه بخش های سر سرایت می کند. در حال حاضر دلیل اصلی میگرن کاملاً معین نیست. بر اساس شواهد احتمالی، دلیل آن مربوط به عملکرد مغز و افزایش حساسیت اعصاب یا عروق خونی اطراف مغز است.

سردردهای تنشی

سردرد تنشی، درد شدید و فشرده ای است که از پشت چشم شروع شده و در سراسر پیشانی یا پشت سر منتشر می شود. این نوع از سردردها می توانند در یک طرف سر ایجاد شوند، بنابراین می توان آنها را از دلایل درد سمت چپ سر به شمار آورد. دلیل اصلی سردردهای تنشی ناشی از تنش عضلانی است. شدت سردردهای تنشی معمولاً کمتر از میگرن است اما همچنان آزار دهنده محسوب می شوند.

سردردهای خوشه ای

یکی دیگر از علل ایجاد درد در سمت چپ سر می تواند سردرد خوشه ای باشد. سردردهای خوشه ای بسیار دردناک هستند و بارزترین نشانه آنها، بروز درد در یک طرف سر است.

سردردهای خوشه ای اغلب در بهار و پاییز اتفاق می افتند و برای همین بسکمک از افراد این درد را با سردردهای آلرژیک اشتباه می گیرند.

مسائل زمینه ای

گاهی درد در سمت چپ سر به دلیل وجود یک بیماری و مشکل زمینه ای ایجاد می شود و می تواند علل جدی داشته باشد؛ مانند آسیب دیدگی، بیماری های التهابی و مسائل مربوط به رگ های خونی.

درمان و پیشگیری درد در سمت چپ سر

اغلب سردردها با داروهای مسکن مانند ایبوپروفن و آسپرین قابل درمان هستند. اگر درد شما مربوط به میگرن یا مسائل تنشی شدید باشد، پزشک مسکن های قوی تری برایتان تجویز خواهد کرد.

تغییر در سبک زندگی نیز می تواند به کاهش سردرد کمک کنند. برخی از این این تغییرات مهم عبارتند از:

اجتناب از مصرف مواد غذایی محرک: از مصرف مواد غذایی مانند کافئین، الکل و پنیر که میگرن را تشدید می کنند، پرهیز کنید.

انجام مدیتیشن: یوگا یا سایر روش های مدیتیشن، آرامش بدن و فکر را افزایش می دهند. مدیتیشن می تواند تنش عضلانی را کاهش داده و باعث کمتر شدن سردردهای تنشی و میگرنی که منشأ استرسی دارند، شود.

منبع: medicalnewstoday

منبع: فرارو

به "درد در سمت چپ سر نشانه چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درد در سمت چپ سر نشانه چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید