تشخیص سرطان کبد با آزمایش ادرار، برای اولین بار در دنیا

به گزارش وبلاگ سایه، بر اساس یک گزارش نو، گروهی از پژوهشگران در موسسه پژوهش های سرطان بریتانیا در گلاسکوی اسکاتلند، زیست نشانگری را کشف نموده اند که می تواند تشخیص سرطان کبد را از روی آزمایش ادرار ممکن کند.

تشخیص سرطان کبد با آزمایش ادرار، برای اولین بار در دنیا

نخستین آزمایش ادرار دنیا که یک فناوری و روش غیرتهاجمی برای تشخیص سرطان کبد است، به وسیله پژوهشگران اسکاتلندی ابداع شده است.

به گزارش آی ای، امروزه تشخیص سرطان معمولا به وسیله جراحی، اسکن فراصوت (سونوگرافی) یا آزمایش خون انجام می گردد که همه این روش ها کم و بیش تهاجمی هستند و احتیاج به مراجعه به بیمارستان یا انجام عمل جراحی دارند. اما این موضوع ممکن است به زودی تغییر کند.

بر اساس یک گزارش تازه، گروهی از پژوهشگران در موسسه پژوهش های سرطان بریتانیا در گلاسکوی اسکاتلند، زیست نشانگری را کشف نموده اند که می تواند تشخیص سرطان کبد را از روی آزمایش ادرار ممکن کند.

ابزار هایی برای تشخیص سرطان کبد

دکتر ساوریو تاردیتو، پژوهشگر ارشد موسسه پژوهش های سرطان بریتانیا می گوید: انتظار می رود تعداد افراد مبتلا به سرطان کبد افزایش یابد و ما به ابزار های تازهی برای یافتن و درمان زودتر این بیماری احتیاج داریم.

وی اضافه کرد: ما از کشف این متابولیت تازه که قبلاً هرگز در پستانداران شناسایی نشده بود، هیجان زده هستیم، چرا که مخصوص نوع خاصی از سرطان کبد و کاندیدای خوبی برای آزمایش های تشخیصی است و می تواند به راحتی در ادرار شناسایی گردد و بعلاوه به طور بالقوه می تواند به عنوان یک نشانگر برای نظارت بر رشد تومور ها در سرطان کبد مورد استفاده قرار گیرد.

تاردیتو بعلاوه می گوید که این گروه پژوهشی پژوهش های بیشتری را برای آنالیز اینکه این متابولیت در سرطان کبد چقدر زود ظاهر می گردد و بعلاوه برای شناسایی این که آزمایش ادرار چقدر زود می تواند این بیماری را به طور قابل اعتماد تشخیص دهد، برنامه ریزی نموده است.

حدود یک چهارم از بیماران مبتلا به سرطان کبد به نوعی از این بیماری مبتلا هستند که در آن رشد تومور نتیجه یک مولکول پروتئینی به نام بتا-کاتنین (beta-catenin) است. این آزمایش ادرار تازه، این مولکول خاص را شناسایی می نماید که منجر به یک شاخص موثر سرطان کبد می گردد.

پژوهشگران هنگام مطالعه متابولیتی به نام N 5-methylglutamine که در موش های مبتلا به نوع خاصی از تومور کبدی در سطوح بالایی ظاهر می شد، به این مولکول برخوردند.

اگرچه در حال حاضر هیچ آزمایش ادرار دیگری برای تشخیص سرطان کبد وجود ندارد، اما آزمایش های جایگزین امیدوارنماینده زیادی در حال توسعه هستند.

آزمایش های جایگزین

در سال 2020، آزمایش خون تازهی معرفی گردید که از نمونه های 4000 نفر استفاده می کرد و می توانست بیش از 50 نوع سرطان را گاهی اوقات حتی قبل از بروز علائم تشخیص دهد.

علاوه بر این، این آزمایش در تشخیص 12 نوع از خطرناک ترین انواع سرطان، از جمله سرطان لوزالمعده (پانکراس) که معمولاً فقط در مراحل پایانی قابل تشخیص است، دقیق بود.

در همان سال یک گروه بین المللی از دانشمندان، آزمایش خونی را توسعه دادند که می تواند پنج مورد از رایج ترین انواع سرطان را چهار سال قبل از تشخیص علائم با روش های فعلی تشخیص دهد. این آزمایش در حال حاضر می تواند سرطان های معده، مری، روده بزرگ، ریه و کبد را شناسایی کند.

جالب تر اینکه در اوایل سال 2022، پژوهشگران لنز های تماسی غیرتهاجمی را اختراع کردند که هم می توانست سرطان را تشخیص دهد و هم ممکن است روزی آن را درمان کند. این فناوری پیشگامانه تا به امروز تنها روی سلول های آزمایشگاهی آزمایش شده است، اما به محض اثبات بی خطر بودن می تواند به آزمایش های انسانی نیز منتقل گردد.

این لنز ها با شناسایی محصولات جانبی سلولی در اشک ها به نام اگزوزوم عمل می نمایند که گمان می رود نشان دهنده رشد تومور در جایی از بدن باشند.

منبع: فرادید

به "تشخیص سرطان کبد با آزمایش ادرار، برای اولین بار در دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص سرطان کبد با آزمایش ادرار، برای اولین بار در دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید