با نهنگ گوژپشت حرف بزنید!

به گزارش وبلاگ سایه، دانشمندان احتمالا برای اولین بار گفتگویی با نهنگ ها داشته اند و نرم افزاری را تست می کنند که ممکن است روزگاری برای ارتباط با فرازمینی ها به کار بیاید.

با نهنگ گوژپشت حرف بزنید!

غزال زیاری: تیمی از دانشمندان موسسه SETI در دانشگاه کالیفرنیا و بنیاد نهنگ آلاسکا در حال انجام مطالعه ای درباره ارتباط با نهنگ های گوژپشت در سواحل آلاسکا بودند که سینگال احوالپرسی را از زیر آب و از نهنگی به نام تواین دریافت کردند.

نهنگ ها برای برقراری ارتباط با یکدیگر در زیر آب صداهایی تولید می کنند. اگرچه ما دقیقا معنی این صداها را نمی دانیم ولی دانشمندان معتقدند که نهنگ ها از این صداها برای ارتباط با یکدیگر و در عین حال پیمایش مسیر، یافتن غذا و دوری کردن از شکارچیان بهره می برند.

پیش از این دانشمندان از طریق یک بلندگو، صدایی که قبلا از یک نهنگ گوژپشت ضبط کرده بودند را پخش کردند و همین کار باعث شد تا نهنگی به نام تواین به قایق آنها نزدیک شود. تواین اندکی به دور قایق آنها چرخید و سپس پاسخگو شد. این گفتگو، 20 دقیقه ای به طول انجامید و در این مدت، نهنگ در واکنش به هر صدای ضبط شده، صداهایی را در می آورد و بدین ترتیب واکنش نشان می داد.

از ارتباط با نهنگ ها تا فرازمینی ها

اعضای تیم در حال مطالعه درباره این نهنگ ها و تست کردن نرم افزارشان و در عین حال توسعه فیلترهای هوشمندی بودند که ممکن است روزی برای برقراری ارتباط با موجودات فرازمینی مورد استفاده قرار گیرد.

تمرکز اصلی موسسه SETI برروی جستجوی حیات فرازمینی است. اعضای این تیم برروی توسعه فیلترهایی برای رمزگشایی معنای پشت هر سیگنال دریافتی متمرکز شده اند و از سوی دیگر دانشمندان قطب جنوب را به عنوان راه مناسبی برای درک بهتر از مریخ مورد مطالعه قرار داده اند.

اولین تماس با نهنگ های گوژپشت

طبق گفته برندا مک کوان، نویسنده این مقاله، آنها بر این باور هستند که این اولین ارتباط بین انسان ها و نهنگ های گوژپشت به زبان این نهنگ بوده است.

فرد شارپ از بنیاد نهنگ آلاسکا در این رابطه گفت: نهنگ های گوژپشت واقعا باهوش هستند و سیستم اجتماعی پیچیده ای دارند و ابزارهایی از جنس حباب برای صید ماهی می سازند و به شکل گسترده ای، با آهنگ ها و تماس های اجتماعی ارتباط برقرار می کنند.

  • تمساحی اندازه کامیون، ماری به اندازه اتوبوس/ عکس
  • جواهرات مرموز فرازمینی که سر از مقبره فرعون هم درآوردند

بعد از برقراری این ارتباط با نهنگ ها، نتیجه این یافته ها در مجله Peer J منتشر شد.

لاورنس دویل از موسسه SETI و یکی از نویسندگان این مقاله در این باره گفت: با توجه به محدودیت های فعلی در تکنولوژی، یک فرضیه مهم در جستجوی هوش فرازمینی این است که فرازمینی ها به برقراری ارتباط تمایل زیادی دارند و در نتیجه گیرنده های انسانی روزی مورد هدف آنها قرار خواهند گرفت. این فرضیه مهم قطعا با رفتار نهنگ های گوژپشت تائید خواهد شد.

قرار است به زودی مقاله جدیدی در این باره منتشر شود. تمرکز این مقاله بر روی ارتباطات غیرصوتی با نهنگ های گوژپشت خواهد بود و شامل شاخص هایی مانند حلقه های حبابی است که نهنگ ها در نزدیکی انسان ها ایجاد می کنند.

منبع: newsweek

227227

منبع: خبرآنلاین

به "با نهنگ گوژپشت حرف بزنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با نهنگ گوژپشت حرف بزنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید