ایران زمین؛ شهری که ساخته قهرمانان افسانه ای در استان خراسان رضوی است

به گزارش وبلاگ سایه، شهری در استان خراسان رضوی است که به گفته بعضی مورخین, قهرمانان افسانه ای آن را ساخته اند.

ایران زمین؛ شهری که ساخته قهرمانان افسانه ای در استان خراسان رضوی است

به گزارش خبرنگار ،بعضی از مورخین معتقدند که یکی از شهر های استان خراسان رضوی به دست سام نریمان، قهرمان افسانه ای کشورمان ساخته شده است.

این شهر جایی جز شهر بجستان نیست؛ بجستان مرکز شهرستانی به همین نام است و معنای لغوی اسم آن، سرزمین ایزد است. بعضی از مورخین اعتقاد دارند نام بجستان یا بغستان گویای این است که آبادی بجستان از دوران قبل از زرتشت بوده است یا دست کم به آیین های قبل از زرتشت وابستگی داشته است.

بنابراین گزارش، یاقوت حموی، جغرافی دان و تاریخ نویس عرب زبان یونانی الاصل قرن ششم و هفتم هجری قمری در مورد بجستان نوشته است: بجستان در دوران تیموریان از اهمیت برخوردار بوده و اعتبار آنجا آنقدر بوده که حاکمان و بزرگان معاصر تیمور قادر بوده اند تیمور را از خرابی آن شهر بازدارند. بر حسب احتمال قدمت بجستان به دوره هخامنشی می رسد. این شهر از شهر های مقدس زرتشتیان است و امروزه هم چنان شهری مذهبی است و مردم آن پایبند به دین اسلام هستند.

از آثار تاریخی اطراف شهر بجستان می توان به مسجد جامع بجستان، پل یونسی، آرامگاه زین آباد، رباط فخرآباد، مسجد جامع مرندیز، مسجد مزار و کاروانسرای قاسم آباد اشاره نمود. پل یونسی در دوره صفوی ساخته شده است و در تاریخ 12 بهمن ماه سال 1381 به ثبت ملی رسیده است.

مسجد جامع مرندیز نیز مربوط به دوره ایلخانی است؛ نام این مسجد در تاریخ 17 مرداد 1383 ثبت ملی شده است.

افرادی که به شهر بجستان سفر می نمایند می توانند ره آوردهایی، چون یاقوت سرخ کویر یا انار بجستان، کلوچه و حلوای این شهر را برای دوستان و همراهان خود ببرند. از صنایع دستی این شهر می توان به محصولاتی اشاره نمود که در قالب رشته های گیوه دوزی، گلیم بافی، قالی بافی، پارچه بافی، نمدمالی، حوله بافی و سبدبافی فراوری می شوند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "ایران زمین؛ شهری که ساخته قهرمانان افسانه ای در استان خراسان رضوی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران زمین؛ شهری که ساخته قهرمانان افسانه ای در استان خراسان رضوی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید