آشنایی با روش خرید دوچرخه ثابت

به گزارش وبلاگ سایه، اگر قصد چربی سوزی دارید و می خواهید چربی دور شکم خود را کم کنید، می توانید با خرید دوچرخه ثابت و استفاده از آن به این هدف خود برسید.

آشنایی با روش خرید دوچرخه ثابت

به گزارش خبرنگار اگر قصد چربی سوزی دارید و می خواهید چربی دور شکم و ران های خود را کم کنید، می توانید با خرید دوچرخه ثابت و استفاده از آن به این هدف خود برسید. دوچرخه سواری آرزوی کودکی همه ما بوده و هست. اما استفاده از دوچرخه به مرور زمان با بزرگ تر شدنمان به سمت فراموشی کشیده شد و مگر در مواردی نادر به سراغ دوچرخه نمی رویم. اما به مدد تکنولوژی و پیشرفت وسایل ورزشی می توانید از دوچرخه ثابت به عنوان دوچرخه با همان حس و حال بهره ببرید.

همان طور که می دانید دوچرخه در رده ورزش های کاردیو دسته بندی می گردد و می تواند باعث لاغری بدن و چربی سوزی گردد. از دیگر تأثیرات دوچرخه ثابت می توان به افزایش سلامت قلب و عروق، کاهش استرس، انعطاف پذیری بهتر، تقویت عضلات پا، کاهش دردهای کمری و همچنین شادابی بیشتر اشاره نمود.

اکثر کسانی که دوچرخه ثابت نامناسب خریداری نموده باشند، به مرور زمان دچار مسائلی همانند کمر درد و زانو درد می شوند. لذا خرید دوچرخه ثابت مناسب به اندازه خود ورزش کردن مهم و اساسی است. قبل از خرید دوچرخه می بایست بدانید که چرا اصلاً باید دوچرخه ثابت خریداری کنید؟

چرایی خرید دوچرخه ثابت

اکثر کسانی که به باشگاه می روند، از روی ناچاری و نبود باشگاه های مخصوص لاغری مجبور می شوند که تن به پروش اندام بدهند. لذا با خریدن وسایل ورزشی به مانند دوچرخه ثابت می توانید در خانه بدون آنکه هر روز عصر بعد از انتها ساعات کاری، ترافیک را دوباره تحمل کنید و باشگاه بروید، خودتان را لاغر و سلامتی بدنتان را تضمین کنید.

علاوه بر این در فصل های سرد سال همانند پاییز و زمستان معمولاً ورزش کردن در فضای آزاد سخت و ناممکن می گردد. لذا باید یک جایگزین خوب برای ورزش در هوای سرد پیدا کرد. دوچرخه ثابت گزینه خوبی است. همچنین برای کسانی که عاشق دوچرخه سواری هستند، وجود یک دوچرخه ثابت در خانه می تواند دل چسب و نیکو باشد.

با توجه به هزینه هایی دیگر وسایل ورزشی، می توان گفت که خریدن دوچرخه ثابت یک گزینه خوب برای صرفه جویی در خصوص هزینه های ورزش و سلامتی است. شخصی بودن دستگاه ورزشی در خانه یکی دیگر از مزیت های خرید دوچرخه ثابت است و نباید نگران تمیزی آن بعد و قبل از ورزش کردن باشید.

چه ملاک هایی برای خرید مهم است؟

همان طور که اشاره نمودم، دوچرخه ثابت می تواند بر اساس اهدافی که هر کس دارد، ویژگی های متمایزی داشته باشد. برای مثال کسانی که علاقه زیادی به ورزش های هوازی و شدتی دارند می بایست از دوچرخه ای استفاده نمایند که توانایی تحمل پدال زدن های سریع را داشته باشد. یا اگر هدف شما چربی سوزی است، می بایست دوچرخه ای خریداری کنید که وزن زیاد را تحمل کند. همچنین از دیگر موارد که باید به آن دقت کنید، خرید دوچرخه برای استفاده همه اعضای خانواده است.

در صورتی که قرار باشد افراد زیادی با سلایق مختلف از دوچرخه استفاده نمایند، وظیفه شما است که دوچرخه ای منعطف با احتیاجهای همگانی و خانوادگی خریداری کنید. بهترین مورد برای استفاده خانوادگی، دوچرخه ثابت ایستاده است. در ادامه شاهد معرفی چند مورد از ویژگی هایی که می تواند در هر دوچرخه ثابتی متفاوت باشد، هستید.

کدام مدل برای من مناسب تر است؟

عموماً به دو روش دیجیتالی و مکانیکی، قدرت و همچنین میزان سختی دوچرخه ثابت تنظیم می گردد. در روش اول که به صورت دیجیتالی است، با استفاده از دکمه و نمایشگر اقدام به تغییر قدرت و سختی دوچرخه ثابت می کنید اما در روش دوم، با استفاده از پیچ تنظیم نماینده ای که نزدیک پدال عموماً کار گذاشته می گردد، دوچرخه را شخصی سازی می نمایید.

نوع سیستم مقاومت

دوچرخه ثابت همانند دوچرخه های معمولی دنده ندارد، اما مجهز به سیستم مقاومت شده است تا شما میزان فشاری که باید به پدال ها وارد کنید را تغییر دهید. عموماً این سیستم مقاومت از دو روش برای افزایش یا کاهش مقاومت استفاده می نماید:

تسمه نمدی: این نوع از سیستم مقاومت شباهت زیادی به دوچرخه های معمولی دارد. اگر دستگیره تنظیم قدرت را به سمت افزایش قدرت حرکت دهید، تسمه نمدی سفت تر شده و شما باید قدرت بیشتری برای پدال زدن، متحمل شوید. معکوس این روند نیز وجود دارد. پدال زدن روی این دوچرخه حس کاملاً واقعی به شما می دهد.

تسمه مگنتی: در این نوع تسمه، خبری از تسمه فیزیکی نیست. به جای آن، دو آهنربای قوی میان پدال و بدنه به کار رفته است. با نزدیک شدن آهنرباها شما فشار زیادی باید برای چرخاندن پدال ها وارد کنید و با فاصله دریافت، زحمت پدال زدن کمتر می گردد. ویژگی شاخص این تسمه، کم صدایی و همچنین حرکت روان آن است.

قابلیت برنامه دهی

دوچرخه های ثابت معمولی دارای هیچ برنامه خاصی به عنوان لاغری، چربی سوزی یا استقامت نیستند. اگر شما احتیاج به برنامه دهی دارید، می بایست به هنگام خرید کردن، به فروشنده در این مورد اطلاع دهید. اکثر دوچرخه های پیشرفته دارای برنامه های ثابتی هستند که به شما در میزان لاغری، سوختن کالری و همچنین تنظیم ضربان قلب یاری می نماید.

وجود صفحه نمایش

دیدن سرعت پدال زدن، مسافت طی شده، کالری سوخته شده، برنامه های ورزشی و همچنین برنامه ورزش دوره ای از جمله المان هایی است که می تواند روی نمایشگر به شما نشان داده گردد. به شخصه دوست دارد روی دوچرخه ای پدال بزنم که دارای نمایشگر لمسی به همراه قابلیت هایی به مانند پخش موزیک و اتصال به بلوتوث باشد. این موارد شاید به نظر ساده باشد، اما می تواند به لاغری شما بیش از پیش و همچنین تداوم پدال زدن در مدت ورزش یاری کند.

تنظیمات جایگاه

از دیگر ملاک های مهم برای انتخاب دوچرخه ثابت، قابلیت تنظیم زین است. زین هایی که ارتفاع آن ثابت باشد، کمر شما را اذیت می نماید و شما باید برای پدال زدن، کمر خودتان را خم کنید. خوشبختانه دوچرخه های امروزی همگی دارای دکمه های تنظیم جایگاه به صورت مکانیکی و دیجیتالی هستند.

تحمل وزن

دوچرخه ثابت عموماً برای تحمل وزن زیاد ساخته شده است. اما برای اینکه از خرید خود مطمئن شوید، در خصوص دامنه وزن افرادی که قرار است از دوچرخه استفاده نمایند، اطلاع دهید. علاوه بر وزن، اندازه پدال ها نیز ممکن است گاهی شما را دچار مشکل نمایند. لذا از پدالی که توانایی جای دادن پاهای لاغر تا چاق دارند را انتخاب کنید.

قابلیت حمل و نقل

اگر قرار باشد دوچرخه ثابت را جابجا کنید، می بایست از سبک وزن بودن آن اطمینان داشته باشد. عموماً بدنه دوچرخه ثابت از جنس آلومینیوم ساخته می شوند و وزن مناسبی برای جابجایی دارند. به هنگام خرید دوچرخه ثابت، دقت کنید که دوچرخه دارای چرخ های مخصوص برای هل دادن روی زمین باشد تا در جابجایی دچار مشکل نشوید.

بودجه خرید

البته قیمت همواره معین نماینده نیست، پیشنهاد ما به شما این است که به جای دیدن قیمت های مختلف، نکاتی که در بالا به آن ها اشاره نمودیم را مدنظر قرار داده و بهترین مدل را که متناسب شرایطتان است را بخرید.

اطمینان قبل خرید

قبل از اینکه شال و کلاه کنید و سراغ خرید دوچرخه ثابت بروید، روی لپ تاپ یا گوشی خود مدل های دوچرخه ثابتی که می توانند به احتیاجهای شما پاسخ دهند را شناسایی کنید. شرکت سازنده و مدل ها را جایی یادداشت نمایید. خوشبختانه جستجوی اینترنتی این قابلیت را دارد که میان هزاران مدل مقایسه انجام دهید و بهترین را انتخاب کنید. با آنالیز بیشتر گزینه های پیش روی برای خرید هم کم و کمتر می گردد. همچنین آگاهی از قیمت اصلی دوچرخه ثابت هم می تواند به شما دورنمایی از آنچه که می خواهید بخرید را می دهد. برای خرید دوچرخه ثابت از فروشگاه های آنلاین بهتر است کمی محتاط باشید.

گارانتی و ضمانت

در خرید هر وسیله ورزشی، گارانتی و ضمانت مهم است. در خصوص اهمیت گارانتی و ضمانت به هنگام تردمیل بسیار صحبت کردیم. می توان گفت که وسایل ورزشی همانند دوچرخه ثابت و تردمیل که توسط افراد مختلف به مدت طولانی استفاده می شوند، همواره در معرض خرابی و استهلاک هستند، لذا نباید جانب احتیاط را فراموش کرد.

درجه سختی دوچرخه

قبل از اینکه دوچرخه را بخرید حتما سوار شده و موارد مختلف و ویژگی های آن را تست کنید. درجه سختی دوچرخه را تست کنید.

برگه گارانتی

حتما به برگه گارانتی نگاهی بیاندازید، مدت زمان گارانتی، شرکت ارایه نماینده آن از مواردی است که در صورت ایجاد عیب در دستگاه شما می تواند راه گشای مشکل شما باشد.

زین محکم و راحت

قبل از خرید دوچرخه ثابت حتما بر روی جایگاه آن بنشینید و مدلی را انتخاب کنید که زین مناسبی دارد و مناسب ارگونومی بدن شماست.

انواع دوچرخه ثابت

دوچرخه ثابت دارای انواع گوناگونی است که می توانید بر اساس احتیاجهای خودتان یکی از آن ها را خریداری کنید:

دوچرخه ثابت ایستاده

اگر شما توقع یک دوچرخه حرفه ای از دوچرخه ثابت خود ندارید، بهتر است که از این نوع بهره ببرید. دوچرخه ثابت ایستاده دارای زین راحت و همانند دوچرخه های معمولی است. شما در این نوع از دوچرخه ثابت نمی توانید روی پا و نشیمن بلند شوید و می بایست همواره به صورت نشسته پدال بزنید. لذا اگر توقع دارید که ورزش هوازی شدید انجام دهید، این دوچرخه گزینه مناسبی نیست.

دوچرخه ثابت سرعتی یا اسپینینگ

اگر عادت داشتید که در هنگام دوچرخه سواری روی پدال بایستید و به سرعت پا بزنید، دوچرخه ثابت سرعتی می تواند بهترین گزینه خرید برای شما باشد. این دوچرخه ها دارای دو زین یکی برای پدال زدن سریع و دیگری برای پدال آهسته هستند. برای ورزش هوازی سریع دوچرخه ثابت سرعتی کاملاً توانایی پاسخگویی به احتیاجهای شما را دارد. استفاده از این دوچرخه برای افزایش قدرت عضلات پا و همچنین بهبود چربی سوزی در ناحیه شکم و پهلو مفید است. علاوه بر این موارد، با ادامه ورزش به همراه دوچرخه ثابت اسپینینگ بهبود زیادی در تراکم استخوانی ناحیه مچ پا، زانو و همچنین لگن مشاهده خواهید کرد.

دوچرخه ثابت نشسته

دوچرخه ثابت نشسته تفاوت عمده ای دارد که باعث می گردد استفاده از آن برای کسانی که مسائل کمر و همچنین ستون فقرات دارند، راحت تر گردد. در این دوچرخه ثابت علاوه بر زین راحتی، پشتی نیز تعبیه شده است. همچنین پدال دوچرخه به جای پایین تر بودن از زانو، تقریباً هم سطح با زانو تعبیه شده است تا فشار وارد شده بر آن کمتر گردد. مشکل بزرگی که این دوچرخه ها دارند، طول زیاد آن ها به مانند تردمیل است. لذا اگر جای کافی برای دوچرخه ندارید، این مورد را کنار بگذارید.

  • وبلاگ سایه
منبع: همشهری آنلاین

به "آشنایی با روش خرید دوچرخه ثابت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با روش خرید دوچرخه ثابت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید