1000 نیروی نظامی آمریکایی شمال سوریه را ترک می کنند

به گزارش وبلاگ سایه، وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد به دستور رئیس جمهور این کشور 1000 نظامی آمریکایی مناطق شمالی سوریه را ترک می کنند.

1000 نیروی نظامی آمریکایی شمال سوریه را ترک می کنند

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ سایه، مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا روز یکشنبه گفت که صدها نیروی نظامی این کشور از مواضع خود در شمال سوریه عقب نشینی می کنند.

اسپر که با شبکه سی بی اس گفت وگو می کرد، گفت این اقدام به دستور دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و با توجه به ادامه عملیات نظامی ترکیه در مناطق شمالی سوریه صورت می گیرد.

وی با بیان اینکه خروج نیروهای آمریکایی از این مناطق به ایمن ترین و سریع ترین صورت ممکن انجام می شود، گفت: ما میان دو طرف در حال جنگ گیر افتاده ایم... باقی نگه داشتن نیروهایمان در آن وضعیت، غیرمسئولانه بود.

وزیر دفاع آمریکا مشخص نکرده است که آیا این نیروها به کلی سوریه را ترک می کنند یا قرار است در منطقه دیگری مستقر شوند. بر اساس آمارهای غیررسمی آمریکا تا چند ماه پیش 2000 نظامی در سوریه داشته، که نیمی از آن ها اواسط تابستان با تصمیم ترامپ این کشور را ترک کرده اند.

این خبر ساعتی پس از آن منتشر می شود روزنامه واشنگتن پست به نقل از یک مقام آمریکایی گزارش داد که نیروهای این کشور شهر عین عیسی را ترک کرده و در پایگاه های این کشور در کوبانی و منبج مستقر شده اند. بر اساس این گزارش، شبه نظامیان تحت حمایت ترکیه ورودی های شهر عین عیسی را به کنترل خود درآورده اند و در بزرگراه منتهی به این شهر هم پست های ایست و بازرسی گذاشته اند. این امر عملا دسترسی این نیروهای آمریکایی به بخش شرقی سوریه را نیز مسدود کرده است.

عین عیسی پس از تل ابیض و رأس العین سومین شهری است که بعد از تصمیم ترامپ برای عقب نشینی از مناطق تحت کنترل شبه نظامیان کرد، از نظامیان آمریکایی تخلیه شده است.

عقب نشینی نیروهای آمریکایی از عین عیسی یک روز پس از آن صورت می گیرد که واشنگتن گفت توپخانه ارتش ترکیه نقاطی در چندصدمتری نیروهای آمریکایی در اطراف شهر کوبانی را هدف قرار داده است. این در حالی است که به گفته مقام های آمریکایی، ترکیه به خوبی از مختصات محل های حضور ارتش آمریکا مطلع است و این حمله نمی تواند به اشتباه صورت گرفته باشد.

هرچند ترکیه ابتدا این حمله را تصادفی توصیف کرد و بعد به کلی منکر آن شد، اما رسانه های آمریکایی از آن به عنوان یک اخطار یاد کرده و نوشته اند آنکارا با این حمله به واشنگتن هشدار داده است که نباید مانع عملیات آمریکا در شمال سوریه شود.

هفته گذشته ترامپ بعد از مکالمه تلفنی با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، گفت که ارتش آمریکا در آستانه عملیات ارتش ترکیه در مناطق تحت کنترل شبه نظامیان کرد در شمال سوریه، این مناطق را ترک می کند. بر اساس توافق صورت گرفته میان واشنگتن و آنکارا، قرار است ترکیه در ازای عقب نشینی نیروهای آمریکایی، نگهداری چند هزار اسیر داعشی را که در حال حاضر در اختیار شبه نظامیان کرد هستند، بر عهده بگیرد.

ترکیه بعد از اعلام تصمیم ترامپ و به بهانه ایجاد یک منطقه امن برای اسکان آوارگان سوری، عملیاتی نظامی را در شمال سوریه آغاز کرده است. بنا بر اعلام آنکارا، ارتش ترکیه قصد دارد تا عمق 30 تا 35 کیلومتری سوریه پیشروی کند.

کردها تصمیم آمریکا برای عقب نشینی را خنجر از پشت توصیف کرده اند.

ق

منبع: خبرگزاری فارس

به "1000 نیروی نظامی آمریکایی شمال سوریه را ترک می کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "1000 نیروی نظامی آمریکایی شمال سوریه را ترک می کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید