در هنگام انفجار اتمی، کجا پناه بگیریم؟

به گزارش وبلاگ سایه، پس از انفجار اولیه، شما فقط چند ثانیه فرصت خواهید داشت تا به یک مکان امن برسید. اما سوال اصلی این است که کجا باید پناه گرفت؟

در هنگام انفجار اتمی، کجا پناه بگیریم؟

غزال زیاری: در این مقاله قصد داریم تا نکته ای را یادآوری کنیم که گرچه دانستن آن خوب است، اما امیدواریم که هرگز نیازی به استفاده از آن برای شما و هیچ فرد دیگری پیش نیاید. شاید برایتان جالب باشد بدانید که برترین مکان برای پنهان شدن در هنگام یک انفجار بمب هسته ای کجاست؟ محققان دانشگاه نیکوزیای قبرس در ژانویه 2023 مقاله ای را در این رابطه در مجله Physics of Fluids منتشر کردند.

واقعیت این است که هنگامی که یک بمب اتمی منفجر می گردد ، هیچ مکان خارق العاده ای برای حفاظت از شما وجود نخواهد داشت و هر چیزی در نزدیکی محل انفجار بلافاصله تبخیر می گردد و تشعشعات انفجار بلافاصله یک نگرانی بزرگ ایجاد خواهد نمود. موج انفجار ایجاد شده حتی ممکن است آنقدر قوی باشد که مردم را به هوا بلند نموده و ساختمان ها را تخریب کند.

ولی اگر آنقدر خوش شانس باشید که بتوانید از انفجار ابتدایی جان سالم به در ببرید (بهتر این است که در آن لحظه در خانه بوده باشید؛ چرا که بیرون از منزل، بدترین جا خواهد بود)، شانس بقای شما بیشتر خواهد بود. برترین حالت این است که در آن لحظه در یک سازه بتنی حفر شده قرار داشته باشید که احتمال وجود چنین سازه ای در منازل نزدیک به صفر است. یکپارچگی سازه بتنی (همراه با میلگردهای فلزی در داخل آن)، شانس بقای افراد را به شدت افزایش می دهد؛ هر چند که این هم ممکن است کافی نباشد.

  • نامه تاریخی اینشتین به رییس جمهور آمریکا که مسیر تاریخ را تغییر داد!
  • سلاحی که بدون شلیک حتی یک گلوله یک کشور را نابود می نماید!

دیمیتریس دریکاکیس، یکی از نویسندگان این مقاله گفته: قبل از مطالعه ما، خطر قرار گرفتن افراد در داخل یک سازه تقویت شده بتنی که در برابر موج انفجار مقاومت می نماید نامشخص بود؛ اما تحقیقات ما نشان می دهد که سرعت بالای هوا در هنگام انفجار یک خطر قابل توجه و جدی است و می تواند منجر به صدمات شدید و حتی مرگ و میر افراد گردد.

توصیه های ضروری در هنگام انفجار بمب هسته ای

محققان با مدل سازی کامپیوتری، امواج انفجار را در سازه های ایستاده شبیه سازی کردند و توصیه هایی برای افراد داشتند:

اگر می توانید از پنجره ها، درها و راهروها دور شوید. در فضاهای تنگ سرعت هوا بالاتر خواهد بود؛ چرا که موج به وسیله دیوارها منعکس شده و در گوشه ها برگشت می خورد. نویسنده این مقاله گفته: در بدترین حالت، این می تواند نیرویی معادل 18 برابر وزن انسان ایجاد کند.

در شرایطی که از پنجره، در و راهروها فاصله می گیرید، باید بلافاصله پناه بگیرید. یوانیس کوکیناکیس، یکی دیگر از نویسندگان این مقاله می گوید: حتی در اتاق جلویی که روبه سمت محل انفجار است، اگر در گوشه های دیوار رو به سمت محل انفجار پناه بگیریم، می توانیم از سرعت هوای بالا و امواج در امان بمانیم. طبیعتا تنها چند ثانیه بین زمان انفجار و پخش شدن امواج ضربه ای فرصت خواهیم داشت، پس باید سریعا حرکت کنیم.

دریکاکیس ادامه داد: به علاوه، سطح تشعشعات افزایش خواهد یافت و نگرانی های زیادی نیز از بابت ساختمان های ناایمن، آسیب به سیستم برق و لوله های گاز و احتمال آتش سوزی نیز وجود خواهد داشت. مردم باید نگران تمام این مسائل باشند و بلافاصله در پی یاری باشند.

منبع: popularmechanics

5858

منبع: خبرآنلاین

به "در هنگام انفجار اتمی، کجا پناه بگیریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در هنگام انفجار اتمی، کجا پناه بگیریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید