برترین زمان سفر به همدان چه موقع است؟

به گزارش وبلاگ سایه، البته که قبل از هر کاری، باید برترین زمان سفر به همدان را پیدا کنید. همدان یک شهر کوهستانی است و بدون داشتن اطلاعات کافی درباره آب وهوا، ممکن است در موجی از سرما و کولاک و برف این شهر گرفتار شوید.

برترین زمان سفر به همدان چه موقع است؟

در این مقاله آب وهوای همدان را در فصل های مختلف آنالیز نموده ایم و جاذبه هایی که در هر فصل می توان دید و کارهایی که می­ توان کرد را آورده ایم. می توانید با یاری این راهنما سفرتان را برای برترین زمانی که می تواند به همدان رفت، برنامه ریزی کنید.

بهار گل ریزان؛ برترین زمان سفر به همدان

به راستی خداوند برای خلق فصل بهار سنگ تمام گذاشته. در این فصل، خورشید ملایم می تابد و گرمای مطبوعی دارد، آسمانی در بیشتر روزها آبی و بدون ابر است و چمن های تازه و گل های رنگارنگ خودنمایی می نمایند.

با این توصیفات، حتی شنیدن جمله سفر بهاری به همدان می تواند هرکسی را ذوق زده کند. چراکه در این زمان، همدان در زیباترین حالت خودش است.

در این فصل، طبیعت همدان لباس تازه و نو به تن می­ کند و منتظر ملاقات طبیعت ­دوستان است. البته تعداد گردشگران بهاری همدان نسبت به تابستان کمتر است. اگر سرمای اندک هوای کوهستانی اذیتتان نمی نماید و می خواهید همدان را وقتی سراسر پر از گل و شکوفه است تماشا کنید، چه فصلی بهتر از بهار.

اگر فهرست کامل و توضیحات مفیدی از جاهای تماشای همدان می خواهید، راهنمای ما را بخوانید.

تماشای ها و تجربه های بهاری همدان

تپه عباس آباد همدان

حال که بهار را به عنوان برترین زمان سفر به همدان انتخاب نموده اید، باید بدانید که دشت ها و باغ های همدان، یکی از زیباترین جاذبه های بهاری این شهر تاریخی هستند. برای اینکه بتوانید باغ های همدان را زیر پاهایتان احساس کنید، چه جایی بهتر از تپه عباس آباد.

تپه عباس آباد یکی از مشهورترین جاذبه های گردشگری همدان است. بالای این تپه می توانید شهر همدان و باغ های سرسبز و پر گل عباس آباد را تماشا کنید. البته تپه عباس آباد تماشای های دیگری هم دارد. ازجمله این تماشای ها می توان به یک آبشار مصنوعی با ارتفاع 60 متر و طول 200 متر اشاره نمود.

در تپه عباس آباد رستوران و کافه هم وجود دارد. می توانید با رانندگی از جاده های عریض و پرپیچ وخم به این منطقه بروید و خودتان را به یک غذا یا نوشیدنی متفاوت مهمان کنید. نگران جای پارک ماشینتان نباشید. پارکینگ تپه عباس آباد مکان امنی برای خودروی شما است. ماشینتان را همین جا بگذارید و بروید و زیبایی های چشم نواز همدان را در یک نگاه ببینید.

یادتان باشد، هوای کوهستانی و بهاری همدان در این منطقه بیشتر احساس می گردد. بهتر است چند لباس گرم همراهتان باشد تا در صورت احتیاج بهره ببرید.

با هواپیما به همدان می روید؟ پس فرودگاه همدان را بشناسید.

آبشار گنج نامه؛ خروشان تر از همواره

به نظرتان چه فصلی برای تماشا یک آبشار طبیعی از همه وقت مناسب تر است؟ درست است؛ بهار. اوایل بهار درست همان زمانی است که آبشار گنجنامه بیشتر از همواره جوش وخروش دارد. پس از آب شدن یخ و برف هایی که زمستان های سرد و سوزان همدان به ارمغان می آورد، گنج نامه جانی دیگر پیدا می نماید و با قدرت بیشتری صخره ها را کنار میزند و پیش می رود.

جالب است بدانید که طول آبشار گنج نامه 12 متر است و آبی که از رودهای اطراف به این آبشار می ریزد، به آن زندگی می بخشد.

در بهار، اطراف گنج نامه پوشیده از گل است و طبیعت تمام هنرش را در این خطه به نمایش گذاشته. به همین دلیل هرکسی گنج نامه را در بهار دیده باشد، بی شک برای دوباره تماشا آن نقشه می کشد. یادتان باشد که در این سفر، کتیبه های تاریخی گنج نامه را که در نزدیکی آبشار گنج نامه هستند را حتما ببینید. این کتیبه ها از پادشاهان هخامنشی باقیمانده اند و یک اثر تاریخی منحصربه فرد هستند.

تابستان سرسبز؛ برترین زمان برای سفر به همدان

تابستان اوج سفرهای گردشگری به همدان است. تابستان های همدان، مانند دیگر شهرهای کوهستانی آب وهوایی ملایم دارد. به همین دلیل است که گردشگران زیادی این فصل را به عنوان برترین زمان سفر به همدان انتخاب می نمایند.

اوایل تابستان، هوای همدان نسبت به بقیه مواقع گرم تر است و برخی مواقع حتی به بیست وسه تا سی وپنج درجه سانتی گراد هم می رسد؛ اما هر چه به شهریورماه نزدیک می شویم، دمای هوا هم متعادل تر می گردد. در حقیقت برترین زمانی که می توان همدان را دید همین اوایل شهریور تا اواسط مهر است.

تابستان برترین فصل برای کشف همدان یا هگمتانه قدیم است. چراکه نه از سوز و سرمای زمستان خبری هست و نه از باران های گاه وبیگاه بهاری و پاییزی. راه باز است تا به هرجایی از شهر می خواهید بروید و تمام زیبایی ها و جاذبه های همدان که فهرست نموده اید را ببینید.

تماشای ها و تجربه های تابستانی همدان

روستاگردی در همدان؛ یک تجربه لذت بخش و به یادماندنی

چطور است که همدان گردی تابستانه را از روستاهای این شهر مجذوب کننده تاریخی آغاز کنیم. تماشا روستاهای همدان شما را شگفت زده می نماید. در روستای ورکانه، همدان جلوه اروپایی خودش را به نمایش گذاشته است. خانه هایی که در این روستا وجود دارند تماما از سنگ ساخته شده اند. همین موضوع باعث شده که روستای ورکانه لقب روستای رنسانسی بگیرد.

هر روستای همدان داستان و ساختار خاص خودش را دارد. تک تک روستاهای همدان به مقدار ای زیبا هستند که می توان به عنوان یک اثر هنری طبیعی از آن ها یاد کرد. روستای سیمین ابرو، روستای گشانی، روستای ملحمدره، روستای شهرستانه، روستای اشتران، روستای مانیزان و روستای خاکو ازجمله زیباترین جاذبه های همدان هستند.

می توانید چند روستای همدان را انتخاب کنید و به آن ها سر بزنید. گشت زنی در روستاها، شما را با فرهنگ و آداب و روسوم دیرینه مردم همدان آشنا می نماید.

مراسم شیره پزان

چقدر درباره شیره انگور و خواص آن می­ دانید؟ تابه حال شده که مراحل درست کردن شیره را از نزدیک ببینید؟ این مژده را به شما می دهیم که در سفر تابستانی همدان می توانید مراسم شیره پزان را تماشا کنید.

برای تماشا این مراسم، سفرتان را برای اواخر شهریور و اوایل مهر برنامه ریزی کنید. در این فصل انگورهای شیرین آماده برداشت و تبدیل شدن به شیره خالص هستند.

شیره پزان در شهر ملایر همدان انجام می گردد. در این مراسم، می توانید تمام مراحل درست کردن شیره انگور را از نزدیک ببینید. بعلاوه می توانید چند ظرف شیره انگور خالص خریداری کنید و به عنوان سوغات همدان برای دوستان و خانواده ببرید.

3. تماشا جاذبه های گردشگری بی همتای همدان

به راستی برترین زمان سفر به همدان و تماشا جاذبه های گردشگری این شهر، تابستان است. در تابستان دستتان باز است که از کله سحر تا غروب آفتاب همدان را زیر پا بگذارید و به هر گوشه و کنار آن سَرک بکشید. تابستان باران و برف ندارد، به همین دلیل جاذبه های همدان در اوج شکوه و زیبایی شان هستند.

جاذبه های همدان که می توانید در سفر تابستانه به تماشا آن ها بروید عبارتند از:

  • غار علیصدر
  • آرامگاه باباطاهر عریان
  • آرامگاه بوعلی سینا
  • دشت میشان
  • گنبد علویان
  • شهر زیرزمینی سامن
  • تپه باستانی هگمتانه
  • برج قربان
  • میدان امام همدان
  • موزه های همدان

جشنواره صنایع دستی همدان

همدان این روزها به عنوان مرکز گردشگری کشورهای آسیایی شناخته می گردد. از شهری که میزبان گردشگران متعدد است، انتظار می رود که جشنواره های مجذوب کنندهی هم داشته باشد. همدان نیز همین طور است.

در طول سفر تابستانی به همدان می توانید در جشنواره صنایع دستی این شهر شرکت کنید و آثار منبت کاری، معرق و میناکاری که هنر دست هنرمندان همدانی است را ببینید. ازجمله دیگر آثاری که در این جشنواره عرضه می شوند، می توان به سفال های خوش نقش ونگار لالجین و آثار چرمی بی نظیر همدان اشاره نمود.

پاییز برگ ریز و همدان هزار رنگ

پس از تابستان، پاییز در همدانِ چهارفصل فرامی رسد. برگ های زرد و نارنجی کوچه، خیابان ها و دشت های همدان را می پوشانند. باران هایی که گاه و بی گاه می بارد و نسیم ملایمی که در هوا جاری است، همدان را در این فصل به بهشت پاییز دوستان تبدیل نموده است.

در پاییز، هم تعداد گردشگرهای همدان کمتر است و هم هوای این شهر خنک تر. به همین دلیل اگر در پی آرامش هستید و می خواهید آن را در سفر همدان به دست بیاورید، پاییز برترین زمان سفر به همدان برایتان است.

باران که می زند، سرمای هوا جاده ها و دشت های همدان را مه آلود می نماید. می خواهید طبیعت شگفت انگیزی را که در دل مه فرورفته ببینید، سری به ارتفاعات همدان بزنید و این شهر باستانی را از بالا تماشا کنید.

تماشای ها و تجربه های پاییزی همدان

تله کابین سواری

تصور می کنید که برای تله کابین سواری حتما باید به شمال ایران سفر کنید؟ باید بدانید که فقط شمال نیست که تله­ کابین دارد. ما جایی را می شناسیم که تله کابین سواری در آن حتی از شمال هم لذت بخش تر است.

به کوهپایه های الوند که می رسید، درست در کنار کتیبه های تاریخی گنج نامه، یک تله کابین وجود دارد. آغاز سفر تله کابین همدان، از سرانجامی دره عباس آباد است و سرانجام آن به یکی از ارتفاعات سرسبز الوند به نام میشان می رسد.

منظره همدان از تله کابین در حال پرواز بی نظیر است. پیشنهاد می کنیم یک روز آفتابی و نسبتا گرم پاییزی را انتخاب کنید و با این تله کابین برای تماشا زیبای­ی های پنهان همدان همسفر شوید. با تماشا این منظره ­ها، به خودتان ایمان می­ آورید که برترین زمان سفر به همدان را انتخاب نموده ­اید.

جشنواره گردو تویسرکان؛ یک همایش خاص و متفاوت

می­ دانید که یکی از مرغوب ترین گردوهای ایران در تویسرکان به عمل می آید و بیشتر از پنج هزار متر از زمین های این منطقه پوشیده از درخت های گردو است!

به همین دلیل است که جشنواره ای به همین نام در این شهر برگزار می گردد. اگر در مهرماه به همدان بروید، می توانید در جشنواره گردوی تویسرکان شرکت کنید. در این جشنواره می توانید گردوی تازه خریداری کنید و بخورید و آن را به عنوان سوغات تویسرکان ببرید.

بازدید از حمام قلعه همدان؛ یادگاری دوران قاجار

یک حمام خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ حمام قلعه همدان تمام چیزهایی که یک حمام عالی باید داشته باشد را دارد. این حمام با یاری هیزم گرم می گردد و سکوهایی دارد که می توان روی آن نشست.

حمام قلعه این روزها شکل و شمایل دیگری به خودش گرفته. مجسمه هایی که شبیه به آدم های واقعی هستند در حمام قرار گرفته اند تا دوران رونق حمام را برای همواره حفظ نمایند. با وجود این مجسمه های زیبا، حمام قلعه بیشتر شبیه یک موزه مردم شناسی است تا یک حمام معمولی قدیمی.

در این حمام تخت های چوبی سنتی هم به چشم می خورد. باورتان بگردد یا نه، یک چای خانه سنتی هم در حمام قلعه دایر است. می توانید چای و انواع دمنوش را سفارش دهید.

نوشیدن چای، آن هم در یک حمام سنتی، یک تجربه خاص و متفاوت برایتان خواهد بود. مخصوصا که روزها پاییزی همدان هوا خنک است و نوشیدن یک فنجان نوشیدنی گرم، لذتی دوچندان دارد.

زمستان سرد و برفی و همدان سفیدپوش

همدان در نیمه غربی ایران و در منطقه کوهستانی زاگرس واقع شده است. پس چندان هم دور از فکر نیست که انتظار زمستان های سرد و برفی از این شهر داشته باشیم. همدان برفی، سوز و سرمای زیادی دارد. به نحوی که برخی مواقع دمای هوا تا منفی سی درجه سانتی گراد هم می رسد.

اگر نمی توانید در برابر سرما طاقت بیاورید و عطای تماشا همدان برفی را به لقای آن بخشیده اید، بهار یا تابستان به این شهر سفر کنید؛ اما درصورتی که عاشق تماشا برف و شهرهای پوشیده از برف هستید، زمستان می تواند برترین زمان سفر به همدان برایتان باشد.

فکر می کنید در زمستان همدان باید خانه نشین شوید و منظره این شهر برفی را از پشت پنجره های بخار گرفته هتل تماشا کنید، تصورتان اشتباه است. همدان در زمستان هم تماشای های خاص خودش را دارد و گردشگران را سرگرم می نماید.

تماشای ها و تجربه های زمستانی همدان

گشت وگذار در بازار سنتی همدان

شاید اگر زمان دیگری به همدان بروید، وقت نکنید که خوب بازار سنتی همدان را زیر و رو کنید و صنایع دستی و سوغات همدان را ببینید؛ اما زمستان برترین زمان سفر به همدان برای این کار است.

بازار سنتی همدان یادگاری ارزشمند دوران قاجار است. در بازار سنتی همدان از فرش و قالی پیدا می گردد تا زر و سیم و طلا. وجب به وجب این بازار چیز تازه ای برایتان دارد. حالا که وقتش پیش آمده، می توانید این بازار سنتی را خوب بگردید و با صنایع دستی و سلیقه مردم همدان بیشتر آشنا شوید.

تجربه اسکی در پیست های اسکی همدان

برف تنها سرمای بی حدومقدار برای همدان به ارمغان نمی آورد، بلکه یکی از جاذبه های پرشور و هیجان این شهر را فعال می نماید. اسکی بازان و اسکی دوستان می توانند در زمستان به همدان سفر نمایند. در این فصل، پیست اسکی تاریک دره یا الوند و پیست اسکی ارسباران باز هستند. می توانید اسکی کردن را برای اولین بار در این شهر انجام دهید و یک تجربه باارزش برای خودتان رقم بزنید.

و در سرانجام

هرکسی علاقه مندی های خودش را برای سفر دارد. یک نفر آب وهوای سرد و برفی را می پسندد و یک نفر دوست دارد که در بهار یا زمستان، سفر را تجربه کند. برترین زمان سفر به همدان را شما تعیین می کنید.

اگر می خواهید همدان پر گل را ببینید، برنامه سفرتان را برای بهار تنظیم کنید؛ اما درصورتی که هوای گرم و متعادل را دوست دارید، تابستان همدان منتظر شما است. دوست داران باران و برف هم می توانند پاییز یا زمستان به همدان سفر نمایند.

منبع:عـلی بـابا

منبع: دیجیاتور

به "برترین زمان سفر به همدان چه موقع است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین زمان سفر به همدان چه موقع است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید