برداشت چوب از جنگل های ثبت جهانی ممنوع شد

به گزارش وبلاگ سایه، رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: با ثبت جهانی جنگل های هیرکانی طرح تنفس و ممنوعیت برداشت چوب از جنگل های شمال کشور برای همواره ماندگار و اهمیت آن دو چندان شده است.

برداشت چوب از جنگل های ثبت جهانی ممنوع شد

خلیل آقایی با اشاره به ثبت جهانی جنگل های هیرکانی ایران گفت: تنها راه برای رونق فراوری کارگاه ها و کارخانه های مصرف نماینده چوب در کشور واردات و زراعت چوب است. او در پاسخ به بعضی نقدها از طرح تنفس جنگل گفت: هیچ کس حق ندارد طرح تنفس جنگل را زیر سوال ببرد و همه باید بدانند که این طرح تنها یک طرح پنج ساله نیست، بلکه باید تداوم داشته باشد و هم باید قبول کنیم که برای تامین چوب واحدهای فراوری راهی غیر از واردات و زراعت نداریم.

طرح تنفس جنگل از مصوبات مجلس شورای اسلامی است که از اواخر سال 95 به اجرا گذاشته شد. براساس این طرح هرگونه برداشت چوب از جنگل ممنوع است و همچنین تمامی شرکت های فعال در برداشت چوب طی مدت سه سال از شروع اجرا باید فعالیتشان را تعطیل نمایند و دولت نیز حق تمدید قرارداد آنها را ندارد. آقایی، زراعت چوب را از سیاست های اصلی وزارت جهاد کشاورزی برای تامین چوب مورد احتیاج کشور دانست و اضافه نمود: برای برداشت درختان شکسته و افتاده هم طبق مقررات باید مزایده برگزار گردد و هر شرکت نماینده ای که بیشترین قیمت را اعلام کند می تواند این کار را انجام دهد.

منبع: دنیای سفر

به "برداشت چوب از جنگل های ثبت جهانی ممنوع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برداشت چوب از جنگل های ثبت جهانی ممنوع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید