این منطقه سرشار از رنگ است

به گزارش وبلاگ سایه، ثریا روزبهانی-خبرنگار: مهران رجبی شبیه چهره ای است که در فیلم هایش از او دیده ایم؛ دوست داشتنی، خوش اخلاق، شوخ و خونگرم. این خصوصیات را زمانی که همراه او وارد منطقه شدیم.

این منطقه سرشار از رنگ است

در نحوه ارتباطش با اهالی حتی در سال گذشته حضور فعال و چشمگیری در سریال های تلویزیونی داشت و نوروز سال جاری هم با بازی زیبایش در سریال زوج و فرد باعث شد تا لبخند بر لبان بینندگان نقش ببندد. این بازیگر مردمی ساکن کرج است، اما با این حال به واسطه کار و هر روز به منطقه 22 رفت وآمد دارد و گوشه و کنار این منطقه را مانند کف دستش می شناسد. او اعتقاد دارد به زودی این منطقه کرج را به تهران وصل می نماید. با وجود مشغله زیادی که برای فیلمبرداری سریال جدیدش دارد، اما دعوت ما را برای گفت وگویی محبت آمیز پذیرفت و در یک روز بهاری مهمان منطقه 22 و اهالی اش شد.

سر موقع خودش را به قرارمان می رساند. ماشینش را در پارکینگ آبشار تهران پارک می نماید و پیاده در منطقه به راه می افتد. برای سلام و علیک با اهالی از آنها پیشی می گیرد و گرم خوش وبش می گردد. طولی نمی کشد که صدای خنده در فضا طنین انداز می گردد. آنقدر محو گپ و گفت با اهالی شده که دیگر گفت وگو با ما را فراموش نموده است. وقتی بالاخره از جمع اهالی جدا می گردد، با ما آغاز به حرف زدن می نماید.

  • به اینجا تعصب دارم

مهران رجبی این منطقه را از شهر کرج جدا نمی داند و در این باره می گوید: منطقه 22 فاصله کمی تا استان البرز و شهر کرج دارد و به زبان ساده تر به کرج چسبیده است، به همین خاطر منطقه 22 را هم جزو کرج می دانم و مانند محله خودمان نسبت به آن تعصب دارم. فکر می کنم طولی نخواهد کشید که منطقه 22 کرج به منطقه 22 تهران وصل گردد.

به دلیل اینکه محل زندگی ام کرج و محل کارم تهران است در منطقه 22 بیشتر از نقاط و مناطق دیگر شهر تهران تردد می کنم و به واسطه بزرگراه های شریانی اش مانند بزرگراه شهید حکیم و شهید همت بین کرج و تهران در رفت و آمدم. با اغلب کوچه و پسکوچه ها و محله های اینجا آشنا هستم و اعتقاد دارم منطقه 22 از نظر فاکتورهای شهرسازی در مقایسه با سایر مناطق شهر تهران منطقی تر و اصولی تر ساخته شده است. چراکه این منطقه در زمانی شکل گرفت که نظام ساخت وساز بر اساس آیین نامه های کارآمد تعریف شده بود.

  • مکان های تفریحی بی نظیر

مهران رجبی منطقه 22 را منطقه ای زیبا می داند و در این باره می گوید: من اصالتاً کرجی و از بدو تولد ساکن آنجا هستم و تا سرانجام عمرم هم خواهم بود، اما این منطقه هم به لحاظ زیبایی های بصری شهری، نقاط گردشگری و تفریحی اش جای مناسبی برای زندگی است. آب و هوای پاک، روستاهای قدیمی و زیبا در اطراف این منطقه و همچنین فضای سبز جنگل چیتگر یا بوستان های شناخته شده اش مانند آبشار و شهدای خلیج فارس، بی نظیر و فرصت هایی هستند که می توانند کیفیت زندگی ساکنانش را به شکل چشمگیری ارتقا دهد.

  • محله ای زیبا با ایده های اهالی

با وجودی که فروردین به نیمه رسیده است، اما به بهانه بهار در گوشه و کنار منطقه هنوز سفره های هفت سین و تخم مرغ های رنگی بزرگی که شهرداری در میدان های اصلی و خیابان های منطقه قرار داده پهن است. رجبی اعتقاد دارد هرکاری که مردم در آن مشارکت داشته باشند زیباست. به همین خاطر مدیریت شهری به گونه ای فعالیت هایش را برنامه ریزی می نماید که اهالی در اغلب برنامه های پیش بینی شده حضور فعال و چشمگیری داشته باشند. رجبی در این باره می گوید:

این منطقه سرشار از رنگ و ایده های رنگی است و اهالی در پیدایش این رنگین کمان مشارکت دارند. منطقه ای نازیباست که رنگ در عناصر و مبلمان شهری اش به کار نرفته باشد، اما این منطقه به عنوان ورودی و خروجی شهر تهران سرشار از رنگ های شاد و زیباست. به نظرم باید زمینه ای فراهم گردد تا امکان، استفاده از رنگ برای زیباسازی محله ها به اهالی واگذار گردد. سپردن فضاسازی شهری به پیمانکاران، نصب المان ها و طرح های تکراری را به دنبال دارد،

اما ایده هریک از اهالی با هم محله ای دیگرش متفاوت است. به همین خاطر تنوع زیادی در نمای بصری و شهری منطقه شکل خواهد گرفت. برای مثال کار طراحی و اجرای نقاشی های زیبا روی تخم مرغ های بزرگ که در نقاط مختلف و میدان های اصلی نصب شده، هنر دست و سلیقه ساکنان همین منطقه است. همین موضوع و اقدامات مشابه آن باعث می گردد تا این منطقه زیباتر به چشم بیاید و از طرف دیگر انگیزه اهالی را برای تعلق خاطر داشتن بیشتر به محله شان، تشویق و ترغیب کند.

  • آینده ای روشن در انتظار منطقه

بسیاری از اهالی کرج از فضاهای تفریحی و گردشگری این منطقه برای پر کردن اوقات فراغت شان استفاده می نمایند. بازیگر هم محله ای با بیان این موضوع از منطقه22 به عنوان قطب گردشگری شهر تهران یاد می نماید و در ادامه می گوید: این منطقه به لحاظ زیبایی های بصری و گردشگری یکی از شاخص ترین مناطق شهر تهران است و به دلیل جاذبه های تفریحی و گردشگری اش هم توانسته پذیرای جمعیت زیادی از شهروندان تهرانی و همچنین ساکنان استان البرز باشد. فرصت های بسیاری در منطقه22 وجود دارد که نه تنها برای این منطقه بلکه برای شهر تهران ارزشمند است و مدیریت شهری و ساکنان این منطقه باید قدر آن را بدانند.

عبور بزرگراه های مهم از شمال و جنوب منطقه22 توانسته به کاهش حجم ترافیک این منطقه یاری و همچنین دسترسی آسان به دیگر نقاط شهر را برای اهالی میسر کند. از طرفی هم اجرای برنامه ها و فعالیت های ادامه دار و متعدد عمرانی و همچنین افزایش نقاط تفریحی و گردشگری باعث شده است تا منطقه22 چشم انداز روشنی در پیش داشته باشد. او در آخر همه آرزوهای خوب را بدرقه راه ساکنان منطقه می نماید و امیدوار است که کم و کاستی های امکانات برای زندگی شهری در سال جدید در این منطقه برطرف گردد تا اهالی زندگی راحت تری را تجربه نمایند.

  • با مشارکت مردم محله ها را زیبا کنیم

عصمت رجبی-کارشناس معماری و شهرسازی

این روزها نقاشی دیواری های جدیدی روی دیوارهای منطقه به چشم می خورد، آثار حجمی مختلفی نصب شده و بعضی محورهای شاخص در محله ها سیمای نویی به خود گرفته است، اما مهم ترین مسئله در زمینه این زیباسازی موقعیت مکانی است. هر مکانی الزاماً برای نصب آثار حجمی و نقاشی دیواری مناسب نیست ولی برای اینکه مناطق و نواحی از این زیبایی ها بی بهره نباشند باید بهترین مکان برای اجرای این آثار در محله های مختلف شناسایی گردد.

مثلاً بعضی از محله های منطقه را بافت های صنعتی و معابر بزرگراهی تشکیل داده است به همین خاطر باید طرح و مکان مناسبی برای این آثار در نظر گرفته گردد، اما در این میان مشارکت شهروندان نیز لازم است.

بر همین اساس میزان مشارکت شهروندان در محله ها و مناطق نیز باید شناسایی گردد تا اگر در منطقه ای مشارکت پایین است فرهنگسازی بیشتری صورت گیرد. از این رو عوامل شهرداری مناطق و خصوصاً شورایاری ها می توانند نقش بسزایی در شناسایی این نقاط و جذب مشارکت شهروندان هر محله ایفا نمایند. چراکه شورایاری ها رابط مردم و مدیران شهرداری هستند و می توانند به خوبی آسیب ها، امکانات و موانع را آنالیز نمایند و به وسیله تعامل با ما و شهرداری منطقه آنها را در میان بگذارند.

منبع: همشهری آنلاین

به "این منطقه سرشار از رنگ است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این منطقه سرشار از رنگ است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید