آشنایی با مترو پاریس ، چگونه از متروی پاریس استفاده کنیم؟

به گزارش وبلاگ سایه، شبکه قطار زیرزمینی در پاریس مترو نامیده می گردد (که مخفف عبارت Métropolitain de Paris است) 380 ایستگاه دارد و به همین علت برترین راه برای رسیدن به حوالی هر نقطه از شهر است. در واقع، شما هرگز بیشتر از چند دقیقه پیاده روی تا یک ایستگاه مترو فاصله ندارید. به علاوه، مترو به شدت به صرفه است، به محض اینکه چند بار از آن استفاده کردید، به راحتی می توانید مکان خودتان را تشخیص دهید و اینکه این وسیله عنوان برترین وسیل حمل و نقل عمومی دنیا را به دست آورده است. مترو راه پله های زیاد و آسانسورهای کمی دارد. اگر بار زیاد یا مساله دیگری مرتبط با حرکتتان دارید، ممکن است بخواهید حمل و نقل جایگزینی پیدا کنید. برای آشنایی با مترو پاریس با خبرنگاران همراه باشید تا راهنمای متروی پاریس برای نقاط توریستی پاریس رو بهتون معرفی کنیم.

آشنایی با مترو پاریس ، چگونه از متروی پاریس استفاده کنیم؟

آشنایی با مترو پاریس

بلیطهای یک سویه: 1,90 €

رزرو 10 بلیط یک سویه: €14,50 (این برترین معامله است)

بلیطهای فروشی: بلیطها در داخل همه ایستگاهها به فروش می رسند ولی برخی از ورودیها، پنجره فروش بلیط ندارند (به نشانه های ورودیها توجه کنید) این پنجره ها بعلاوه باید نقشه های مترو رایگان داشته باشند.

ساعت فعالیت: 30: 05 صبح تا 15: 01 صبح (15: 02 صبح آدینه ها و شنبه شب ها)

بلیط خود را نگه دارید: بلیط خود را تا زمان ترک ایستگاه، نگه دارید-گاهگاهی بلیط شما چک می گردد و اگر بلیط همراهتان نباشد، با جریمه €25-€50 روبرو خواهید شد.

هشدار: راه پله های زیاد و پیاده روهای طولانی وجود دارد، بنابراین حمل مقدار زیادی بار می تواند سخت باشد.

راهنمای متروی پاریس

همانطور که قبلا گفته شد، سیستم متروی پاریس وسیع است؛ بنابراین به ندرت اتفاق می افتد که بیش از چند دقیقه از یک ایستگاه مترو فاصله داشته باشید. هر ایستگاه یا با یک علامت Metropolitan مدرن یا با یک نشان قرمز رنگ Metro به خوبی تعیین شده است.

درباره بلیط ها

پاریس همچنان از بلیطهای مقوایی کوچک استفاده می نماید که شما آن را در ماشینهای الکترونیکی گیت های ورودی قرار می دهید. یک بلیط یک سویه شما را در شبکه مترو به هر جایی می برد-چه یک توقف یا 30 توقف با چند تغییر خط داشته باشید. در واقع، مترو، اتوبوس، و واگنهای برقی همه از دقیقا یک بلیط یکسان استفاده می نمایند. بعلاوه در قطارهای RER به معنای قطارهای شبکه اکسپرس منطقه ای داخل شهری نیز کار می نماید (ولی برای راهنمای متروی پاریس به نقاط جهانگردی باید بدانید که، در سفرهای خارج شهری کارآیی ندارد).

قیمت ها و انواع بلیط های متروی پاریس

گزینه های مختلفی برای بلیط ها وجود دارد که اگر بخواهید برترین معامله را انتخاب کنید، می تواند کمی تصمیم گیریتان را سخت کند. ولی نگران نباشید، این کار راحتتر از آنیست که به نظر می رسد. یک بلیط یک سویه €1,90هزینه دارد این ها به طور فنی +Ticket t نامیده می شوند. اگر چه همواره برترین راه این است که یک بسته 10 تایی از بلیطهای یک سویه + Ticket t بخرید. این بسته €14,50 هزینه دارد (یک تخفیف 20 درصدی با بلیطهای یک سویه) که برابر است با €1,45 به ازای هر بار سوار شدن. اگر برنامه ریزی نموده اید که از مترو زیاد بهره ببرید، Ticket Mobilis یک بلیط نامحدود روزانه است که قطعا برایتان به صرفه خواهد بود. برای سفر درون پاریس (همان طور که بیشتر افراد استفاده می نمایند) این بلیط € 7,30 قیمت دارد (که برابر با پنج بلیط یک سویه است) . اگر می خواهید برای تماشا مکانهایی مثل La Défense, Versailles, Disney, Fontainebleau و... از مرکز شهر خارج شوید (نواحی 2-1) این بلیطها چیزی بین €9,70 تا €17,30 قیمت دارند و راهنمای متروی پاریس در تمامی این اماکن هم واقع شده است. نکته: Ticket Mobilis در انتقال به فرودگاه معتبر نیست. بعلاوه، بلیطهایی به نام Paris Visite pass وجود دارند. هدف این بلیطهای نامحدود روزانه و چند روزه جهانگرد ها هستند. آنها تخفیفهایی به عنوان جذابیت های دیگر ارائه می دهند البته تخفیف ها چیز خاصی نیستند.

1 روز-€11,65

2 روز-€18,95

3 روز-€25,85

5 روز-€37,25

برای اغلب افراد برترین روش این است که یک بسته بلیط در مسیر Paris Visite بخرند برای اینکه مجبور خواهید بود در یک روز شش بار سوار مترو شوید قبل از اینکه بلیط نامحدود بتواند مبلغ خودش را بپردازد. بعلاوه بلیطهای Paris City Passes وجود دارند که ورود به بسیاری از منطقه ها جالب و حمل و نقل عمومی نامحدود را پوشش می دهند.برای راهنمای متروی پاریس به نقاط مخلف خوب است بدانید که اگر شما برای دوره طولانی تری قصد اقامت دارید، بلیطهای هفتگی (که از دوشنبه آغاز می گردد)، بلیطهای ماهی و سالی وجود دارد.

کجا بلیط ها و اسناد حمل و نقل را خریداری کنیم

شما می توانید بلیطها و عبور و مرورها را از تقریبا هر ایستگاه مترویی بخرید تقریبا هر ایستگاهی باید یک پنجره بلیط فروشی یا دستگاه خودپرداز فروش بلیط داشته باشد. نکته: برخی از ایستگاهها، ورودی های کمکی کوچکتری دارند که ممکن است پنجره بلیط فروشی یا دستگاه خودپرداز آن را نداشته باشد. در چنین مواقعی، شما نیاز دارید که ورودی اصلی به ایستگاه را پیدا کنید. دستگاههای خودپرداز فروش بلیط همه به زبان انگلیسی هستند همه پول خرد نیاز دارند. بیشتر کارتهای نقدی (نه اعتباری) آمریکایی را قبول می نمایند. برخی پول کاغذی می گیرند. کارمند بلیط فروشی ممکن است به انگلیسی صحبت نکند ولی می تواند پول نقد، کارت اعتباری یا نقدی و سکه بگیرد.

چگونه از مترو استفاده کنیم

شما باید با راهنمای متروی پاریس حتما قبل از سفرتون آشنا بشید. متروی پاریس 380 ایستگاه، 16 خط و بیش از 130 مایل راه آهن دارد بنابراین مناسب است که بگوییم که شهر دور مترو می چرخد. به همین علت است که شما می خواهید یاد بگیرید هنگام سفر به پاریس چگونه از مترو بهره ببرید. خوشبختانه، مترو نسبتا آسان است و بعد از چند بار استفاده از آن مکان یابی برایتان راحت خواهد بود.

ساعتها و تکرارها

متروی پاریس در ساعت 30: 5 صبح باز می گردد و آخرین قطار حوالی 40: 12 صبح دوشنبه تا پنج شنبه و تا 15: 2 صبح حمعه یا شنبه ایستگاه را ترک می نماید. قطارها مکررا در رفت و آمدند؛ بنابراین به ندرت مجبور به انتظار بیش از چهار یا پنج دقیقه خواهید بود. ولی، اواخر شب، رفت و آمد قطارها کمتر می گردد؛ بنابراین ممکن است انتظارتان تا نزدیک به 10 دقیقه طول بکشد.

یک نقشه تهیه کنید

ما پیشنهاد می کنیم که برای آشنایی با مترو پاریس یک نقشه مترو انتخاب کنید. نقشه های رایگانی در پنجره های بلیط فروشی بیشتر ایستگاهها وجود دارد. شما بعلاوه می توانید نقشه های مترو را دانلود کنید؛ ولی من نقشه ها را ترجیح می دهم چون کاربریشان آسان تر است. هر ایستگاه یک نقشه بزرگ از کل مترو دارد ولی برترین راه استفاده از یک نقشه است.

گیت وروی و بلیط شما

بلیط خود را از سمت نوار مغناطیسی وارد دستگاه بلیط گیت ورودی کنید. این دستگاه بلیط را گرفته و سپس آن را به شما برمی گرداند. بلیط خود را نگاه دارید برای اینکه کارمندان مترو به صورت تصادفی بلیط شما را چک می نمایند (آنها در گوشه و کنار مخفیانه تردد می نمایند). اگر شما بلیط نداشته باشید آنها شما را بین 25 تا 50 پوند جریمه می نمایند. شما می توانید با استفاده از یک بلیط یک سویه هر مقدار که می خواهید سوار مترو شوید و هر مقدار که می خواهید جابجا شوید. ولی، وقتی گیت خروجی را رد می کنید برای بازگشت به داخل به یک بلیط نو نیاز دارید.

مکان یابی مترو

توقف بالایی (روی نمایشگرهای الکترونیک) نشان می دهد که شما کجا هستید و بعدی نشان می دهد که توقفهای بعدی کجا هستند. مترو نمادهای خیلی خوبی دارد بنابراین فقط نمادها را دنبال کنید تا قطار خود را پیدا کنید هر خط مترو با یک عدد (بین 1 تا 14) و یک رنگ نامگذاری شده است. جهتی که مترو در حال سفر است با توقف پایانی (Terminal) روی آن خط تعیین شده است. به عنوان مثال، دو انتهای خط دو Porte Dauphine و Nation هستند. در روی یک سکوی حرکت قطار، قطاری در حال رفتن به سمت ایستگاه Porte Dauphine و در جهت مخالف خط راه آهن، قطاری در حال حرکت به سمت ایستگاه Nation است. نشانه های چاپ شده ای در هر ایستگاه وجود دارد که همه ایستگاههای در طول خط را نشان می دهد. همچینن مانیتورهای الکترونیکی در هر سکوی حرکت هستند که نشان می دهند قطار بعدی کی میرسد. نگران نباشید اگر سوار قطاری شدید که در جهت اشتباه می رود چون می توانید ایستگاه بعد پیاده شوید و برگردید.

امنیت مترو

تنها چیزی که در خصوص مترو که می تواند نگرانتان کند، جیب برها هستند. برای آشنایی با مترو پاریسباید بدانید که آنها تقریبا فعال هستند (همچون همه شهرهای بزرگ). پس هوشیار باشید. پول کیف خود را جلوی بدن خود نگه دارید و مطمئن شوید که زیپش بسته و جایش امن است. جیب برها تقریا در ایستگاههای مترو فعال هستند و دوست دارند افرادی با اثاثیه زیاد را هدف بگیرید زیرا فکر آنها با اسباب و اثاثیه شان درگیرست. جیب برها (معمولا در گروههای 6-2 و بیشتر) کار می نمایند تا خودشان را در لحظه های آخر به داخل متروهای شلوغ پرت نمایند. این یک حواس پرتی ایجاد می نماید. برخی وقتها آنها قبل از اینکه درها بسته گردد، از قطار بیرون می پرند و قربانی نگون بخت را گیر افتاده در داخل قطار، جا می گذارند. دیگر گزینه مورد علاقه جیب برها، موبایل ها هستند. یک ایده خوب این است هر بار که درهای مترو باز می گردد تلفن خود را مخفی کنید. برای اینکه دزدان درست در حالیکه درها نزدیک به بسته شدن هستند، تلفن شما را می کشند. بعلاوه داخل مترو موبایل به دست راه نروید-دوباره، یک عده بچه ممکن است به شما برسند، موبایلتان را بکشند و فرار نمایند. این همواره اتفاق می افتد-به طور مشابه برای جهانگردها و محلیان.

نکات بیشتری برای استفاده از مترو

پاریس را با پیاده روی بهتر تجربه کنید. بنابراین تنها در صورتی از مترو بهره ببرید که وقتتان تنگ است یا باید مسیرهای طولانی را طی کنید.برای آشنایی با مترو پاریس باید بدانید که؛ قطارهای قدیمی تر درهای اتوماتیک ندارند بنابراین مجبور خواهید بود آنها را دستی باز کنید. قطارهای نو نمایشگرهای مسیر الکترونیک دارند و شما دقیقا می دانید توقف بعدی کجاست. قطارهای قدیمی تر یک مسیر چاپ شده دارند بنابراین باید توجه بیشتری بکنید. در طول ساعتهای پررفت و آمد و توقفهای جهانگردی فوق محبوب، قطار به شدت شلوغ می گردد. اگر قطار خیلی پر یا شلوغ است، ممکن است بخواهید منتظر قطار بعدی بمایند زیرا احتمالا طی دو دقیقه بعدی میر سد. مترو در طول ساعات پررفت و آمد به شدت شلوغ می گردد. اگر اسباب و اثاثیه دارید بهتر است در این ساعات بی خیال مترو شوید. سمت راست پله برقی بایستید. در سمت چپ راه بروید. ایستگاههایی که به عنوان اتصال دهنده مرکز چند خط مثل Châtelet-Les Halles عمل می نمایند 5 خط مترو و 3 خط RER دارند و می توانند بسیار بی نظم شوند. اواخر شب هوشیار باشید. به خصوص در ایستگاههای بزرگ! برای امنیت بیشتر گروهی سفر کنید.

منبع: همگردی

به "آشنایی با مترو پاریس ، چگونه از متروی پاریس استفاده کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با مترو پاریس ، چگونه از متروی پاریس استفاده کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید